czwartek, 31 października 2013

Długie przygotowania fikusa do wzrostu

Po ostatnich postępach spodziewałem się, że figowiec bijący rekord wysokości nadal będzie rósł w rekordowym tempie... ;) Tymczasem mocno nieregularne doświetlanie w ostatnim tygodniu spowodowało, że roślina dosyć długo przygotowywała się do wypuszczenia nowych liści. Dopiero teraz rozwinęły się pędy, które pokazywałem na ostatnich zdjęciach.


fikus benjaminastożek wzrostu


Postaram się w najbliższym czasie doświetlać drzewko z większą regularnością. Będziemy mieli okazję przekonać się jaki będzie to miało wpływ na wzrost fikusa. 

Na zakończenie jeszcze jedna (być może oczywista) uwaga. Na zdjęciach powyżej widoczny jest tylko wierzchołek rośliny i tym razem tylko wierzchołkowe pędy (a w każdym razie przede wszystkim one) kontynuują wzrost. Prawdopodobnie dlatego, że tylko do górnej części rośliny dociera wystarczająco dużo sztucznego światła... 


Zabiegi (20.10 - 31.10)

  • Doświetlanie 20.10 około 3 h.
  • Doświetlanie 21.10 około 3 h.
  • Podlewanie 24.10 około 80 ml wody.
  • Doświetlanie 24.10 około 4 h.
  • Doświetlanie 26.10 około 2,5 h.
  • 26.10 Mycie/obfite zraszanie.
  • Podlewanie 28.10 około 80 ml wody.
  • Doświetlanie 29.10 około 5 h.

poniedziałek, 28 października 2013

Bonsai i mech

Końce korzeni powietrznych, które dopiero wyrastają z pnia lub konaru rośliny są bardzo wrażliwe na wysychanie, a ich uschnięcie powoduje, że korzeń przestaje rosnąć i obumiera. Pisałem o tym w poście "Wrażliwe korzenie powietrzne". Z tego względu fikusa benjamina, u którego hoduję największą ilość korzeni powietrznych wyjmuję z terrarium sporadycznie. Miną jednak miesiąc od kiedy mogliście oglądać go po raz ostatni i postanowiłem zaryzykować... Powodem tym razem nie są same korzenie powietrzne, a poniekąd efekt uboczny ich hodowli :) Wysoka wilgotność powietrza i regularne zraszanie spowodowały, że wokół rośliny powstały bardzo sprzyjające warunki dla rozwoju mchu. Efekt jest bardzo przyjemny dla oka :)


bonsai mechbonsai mech


niedziela, 27 października 2013

Storczyk - coś więcej niż tylko korzenie

Trzeci storczyk - nowy pęd kwiatowy


Gdy dzisiaj przyglądałem się swoim storczykom zauważyłem coś nowego... I tym razem nie mam wątpliwości co to jest. Trzeci z moich storczyków, który dopiero co wypuszczał nowe korzenie ujawnił dzisiaj, że to działanie było przygotowaniem do kwitnięcia. Pęd kwiatowy dopiero co się pokazał, macie zatem okazję zobaczyć cały proces od samego początku :)


storczykstorczyk


Pozostałe storczyki


Przy okazji kolejnego posta poświęconego storczykom postanowiłem zamieścić również aktualne zdjęcia dwóch pozostałych storczyków, tak abyście mogli śledzić ich postępy w rozwijaniu pędów kwiatowych na bieżąco...


storczykstorczyk


środa, 23 października 2013

Bonsai i korzenie powietrzne

Kolejne eksperymenty z korzeniami powietrznymi nasunęły mi pomysł, aby podjąć próbę wyhodowania korzeni powietrznych u fikusa benjamina, którego prowadzę jako bonsai. Eksperyment różni się jednak od wszystkich dotychczasowych tym, że teraz chcę wyhodować korzenie z konkretnego miejsca rośliny. W tym celu z resztki butelki (której górną część wcześniej zużyłem we wcześniejszym eksperymencie) stworzyłem rurkę i przymocowałem drutem do pnia drzewka. Jej dolny koniec dotyka ziemi, a górny jest przystawiony do części rośliny, z której chcę uzyskać korzeń powietrzny. Dla zwiększenia wilgotności i uszczelnienia całej konstrukcji użyłem zwykłej waty, którą co parę godzin polewam wodą. Całość możecie zobaczyć na poniższych fotografiach.


fikus bonsai fikus bonsai


Będę Was informował jak tylko pojawi się nowy korzeń, co (jak pokazują dotychczasowe doświadczenia) nie powinno trwać zbyt długo... :)

poniedziałek, 21 października 2013

Korzenie i pędy kwiatowe storczyków

Korzenie storczyka


Tak jak podejrzewałem, tajemnicze coś na jednym z moich storczyków okazało się być korzeniem. Roślina wypuściła tych korzeni kilka i wydaje mi się, że mógłbym ten "ukorzeniony" pęd oddzielić i posadzić jako osobny kwiat. Powstrzymam się jednak na razie z tą operacją ze względu na prozaiczny brak miejsca... 


korzenie storczykakorzenie storczyka


Pędy kwiatowe storczyka


Tymczasem sprawdziły się również inne moje przewidywania. Pozostałe dwa storczyki, które ostatnio pracowicie rozwijały nowe liście właśnie rozpoczęły budowę nowych pędów kwiatowych :) W najbliższym czasie będziemy mieli okazję śledzić jak te pędy przyrastają, a także okaże się w jakiej ilości rośliny zakwitną. Z tego co sobie przypominam, któregoś roku mój największy storczyk miał rozwiniętych 56 kwiatów. Może w tym roku uda mi się pobić ten rekord... :)


pęd kwiatowy storczykastorczyk pęd kwiatowypęd kwiatowy storczyka 


Gwoli wyjaśnienia - dwa zdjęcia od lewej strony prezentują tę samą roślinę z dwóch stron. Na każdej fotografii strzałka wskazuje na oddzielny pęd kwiatowy. Zdjęcie po prawej stronie przedstawia najmniejszego storczyka, który również przygotowuje się do fazy kwitnienia.



WIĘCEJ O:

sobota, 19 października 2013

Pierwsze efekty doświetlania roślin

Od ostatniej prezentacji fikusa benjamina bijącego rekord wysokości minęły już prawie dwa tygodnie, ale jak na taki okres czasu drzewko zrobiło naprawdę spore postępy. Listki, które na ostatnich zdjęciach dopiero co się pojawiły, w tej chwili są już w pełni wykształcone, a na wierzchołkach gałązek widać, że roślina przygotowuje się do wypuszczenia kolejnych. Tempo imponujące nawet w porównaniu z tym co działo się w środku lata... :) Na pierwszych dwóch fotografiach znajduje się to samo ujęcie. Po prawej stronie zaznaczyłem fragment, który jest powiększony na ostatnim trzecim zdjęciu.


fikus benjaminaficus benjamina


fikus benjamina


Zabiegi (07.10 - 19.10)

  • Podlewanie 07.10 około 100 ml wody.
  • Nawożenie 09.10 około 15 ml nawozu rozcieńczonego w 100 ml wody.
  • Doświetlanie 10.10 około 2,5 h.
  • Doświetlanie 11.10 około 2,5 h.
  • Doświetlanie 12.10 około 3,5 h.
  • Podlewanie 13.10 około 80 ml wody.
  • Doświetlanie 15.10 około 4,5 h.
  • Doświetlanie 16.10 około 2,5 h.
  • Nawożenie 16.10 około 15 ml nawozu rozcieńczonego w 80 ml wody.
  • 17.10 Mycie/obfite zraszanie.

poniedziałek, 14 października 2013

Nowy korzeń stroczyka?

No właśnie - coś się pojawiło na moim trzecim storczyku, którego nie prezentowałem w ostatnim poście o storczykach. Ten trzeci storczyk pozostawał do tej pory w uśpieniu i od kiedy kilka miesięcy temu stracił wszystkie kwiaty, nic się z nim nie działo. Dzisiaj przy okazji cotygodniowego podlewania zauważyłem, że roślina zaczęła coś wypuszczać. Najprawdopodobniej jest to korzeń, ale pewności nie mam. Po wykonaniu zdjęć, które możecie zobaczyć poniżej zauważyłem jeszcze jedną taką wypustkę. Wkrótce przekonamy się czym one są :) A przy najmniej ja się przekonam, bo na razie nie wiem...


storczyk


storczyk


storczyk


A tymczasem już niedługo będziecie mogli się przekonać jakie są efekty pierwszych w tym jesienno - zimowym sezonie doświetlań fikusa bijącego rekord wysokości :)

sobota, 12 października 2013

Korzenie powietrzne - nowy eksperyment C.D

Dzisiaj, aby nie przeciągać dłużej niepewności, prezentuję pomysł na korzenie powietrzne bez konieczności użycia terrarium. Okazuje się, że do osiągnięcia zamierzonego efektu nie musimy zapewniać wysokiej wilgotności całej roślinie. Wystarczy jeżeli utrzymamy wysoką wilgotność tylko wokół pnia rośliny lub wybranego przez nas konaru. Możemy to osiągnąć na różne sposoby. Ja postanowiłem wykorzystać plastikową butelkę po napoju.


korzenie powietrznekorzenie powietrzne


Zdjęcia nie są najlepszej jakości, ale generalnie widać o co chodzi... :) Górną część plastikowej butelki (bez gwintowej części, która jest bardzo twarda i którą trzeba wcześniej odciąć) rozcinamy wzdłuż i zawijamy dookoła pnia fikusa. Należy pamiętać o dociśnięciu kołnierza do podłoża, tak aby zostały jedynie niewielkie szczeliny, a także o pozostawieniu bardzo niewielkich szpar pomiędzy kołnierzem a pniem rośliny oraz o zaklejeniu taśmą rozcięcia kołnierza. Wszystko po to by utrzymać wewnątrz jak największą wilgotność, a jednocześnie pozostawić sobie możliwość polewania pnia wodą - z tego powodu nie możemy uszczelnić kołnierza zbyt mocno. Kiedy już wszystko jest gotowe pozostaje nam jedynie regularne polewanie pnia od góry z taką częstotliwością aby był cały czas wilgotny.


Przedstawione na zdjęciach korzenie powietrzne wyhodowałem w ramach eksperymentu u fikusa benjamina, którego jeszcze na tym blogu nie prezentowałem. Być może w przyszłości przedstawię tę roślinę nico bliżej. W tej chwili jednak był to tylko eksperyment, który się powiódł i którego wyniki zamierzam zastosować przy kształtowaniu fikusa benjamina prowadzonego jako bonsai. Wkrótce przedstawię szczegóły...



WIĘCEJ O:

czwartek, 10 października 2013

Korzenie powietrzne - nowy eksperyment

Wiedza jaką zdobyłem podczas hodowania pierwszych korzeni powietrznych, a także obserwacja wszystkich moich fikusów skłoniły mnie do rozpoczęcia nowego eksperymentu. Osoby zainteresowane rozwojem korzeni powietrznych, które prezentowałem do tej pory uspokajam, że ten wątek nadal będzie kontynuowany. Jednak spektakularny (jak dla mnie) sukces jaki udało mi się osiągnąć przy hodowaniu swoich pierwszych korzeni powietrznych u fikusa benjamina spowodował, że postanowiłem równolegle rozpocząć kolejne eksperymenty. 

Kluczową, a jednocześnie najtrudniejszą kwestią przy wytworzeniu korzeni powietrznych jest zapewnienie roślinie odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza. Moim pierwszym pomysłem, jak już wiecie było terrarium, w którym umieściłem całe drzewko. Jednak ze względu na koszty, a także zajmowane miejsce, takie rozwiązanie nie każdej osobie odpowiada. Przy tym jeżeli hodujemy więcej roślin musieli byśmy kupić albo większe terrarium albo ich większą ilość, co mnoży wspomniane przed chwilą problemy. Potrzebowałem czegoś innego, prostszego, a jednocześnie równie niezawodnego... Na rozwiązanie wpadłem przypadkiem, a podsunęła mi je myśl - "jak zmniejszyć przestrzeń wysokiej wilgotności do niezbędnego minimum?". Odpowiedź jaką znalazłem na to pytanie znajdziecie w jednym z najbliższych postów :)

niedziela, 6 października 2013

Ósme przycinanie fikusa

Upłynęło kilkanaście dni od kiedy ostatni raz pisałem bezpośrednio o głównym bohaterze tego bloga. Z tego względu zebrało się sporo zmian ... Przede wszystkim fikus wszedł w kolejny okres wzrostu i wypuścił sporo nowych liści. Trudno mi ocenić, czy ma na to wpływ doświetlanie sztucznym światłem, które rozpocząłem nieco ponad tydzień temu, ale mam nadzieję, że tak :) O skuteczności doświetlania najlepiej przekonamy się zimą, kiedy dni będą bardzo krótkie. Tymczasem stosunkowo intensywny wzrost rośliny skłonił mnie do wykonania ósmego przycinania. Tym razem cięcie było nieco większe niż ostatnim razem, a jego rezultaty możecie zobaczyć na poniższych fotografiach.


przycinanie fikusaprzycinanie fikusa


Jak zwykle skróceniu uległy boczne gałązki, których przyrostu w przyszłości chciałbym uniknąć. Przypominam, że cały czas jesteśmy na etapie, kiedy zależy nam na wzroście rośliny wyłącznie do góry, bez rozwijania bocznych pędów.


Na zakończenie jeszcze jedna istotna sprawa. W naszych mieszkaniach rozpoczął się już na dobre sezon grzewczy, z którym wiąże się znaczne zmniejszenie wilgotności powietrza. Fikusowi specjalnie to nie zaszkodzi, ale drzewko z pewnością doceni regularne zraszanie, które dodatkowo spłucze z liści zalegający na nich kurz. W okresie ograniczonego dostępu światła zabieg ten może mieć spore znaczenie dla rośliny.


Zabiegi (27.09 - 06.10)

  • Podlewanie 28.09 około 80 ml wody.
  • Doświetlanie 29.09 około 3 h.
  • Podlewanie 30.09 około 80 ml wody.
  • Doświetlanie 01.10 około 2 h.
  • Podlewanie 02.10 około 80 ml wody.
  • Doświetlanie 05.10 około 2,5 h.
  • Doświetlanie 06.10 około 2 h + mycie/obfite zraszanie.

czwartek, 3 października 2013

Storczyk - wzrost

Wśród swoich domowych kwiatów posiadam również kilka storczyków. Roślina ta stała się w ostatnich latach bardzo popularna w naszych mieszkaniach. Jednak nie zawsze wygląda i kwitnie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Przy tym jest trochę specyficzna - nie rośnie w zwykłej (uniwersalnej) ziemi, a z doniczki często wyrastają w różnych kierunkach korzenie.


Nie posiadam profesjonalnej wiedzy na temat hodowli tych kwiatów, ale od kliku lat moje storczyki kwitną regularnie i obficie, a nawet udało mi się je rozmnożyć. Dlatego postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami. W postach możecie śledzić na bieżąco rozwój moich storczyków, a poniżej podstawowe informacje na temat podlewania tych roślin.


storczykstorczykstorczyk


Od chwili kiedy zrobiłem powyższe zdjęcia właśnie mija miesiąc. Dzisiaj w ramach przerwy od tematów fikusowych możecie zobaczyć jak przez ten czas zmieniły się moje storczyki, a dokładniej o ile przyrosły ich nowe liście. Nie doszukałem się jeszcze nowych pędów kwiatowych, ale zakładam, że po zakończeniu wykształcania nowych liści będziemy mieli okazję śledzić cały proces zakwitania :)


storczykstorczyk


Ponieważ zdjęcia były robione z nieco innej odległości, nie widać znacznej różnicy w wielkości obydwu roślin. Z tego względu zwracam uwagę na fakt, że w obydwu przypadkach osłonka doniczki storczyka jest identycznej wielkości, a zatem roślina ze zdjęcia po lewej stronie jest znacznie większa od tej z prawej strony. Czerwonymi strzałkami w obydwu przypadkach zaznaczyłem nowe liście, o których pisałem powyżej.