piątek, 29 listopada 2013

Koniec listopada... ;)

Na początku tego miesiąca informowałem Was o rozwijających się nowych liściach. Fikus rozpoczął wtedy bardzo intensywny okres wzrostu. W połowie listopada liście były już w pełni wykształcone, a dzisiaj mamy okazję przekonać się jak skuteczne jest regularne doświetlanie... Drzewko właśnie wypuściło kolejne nowe listki :) 


fikus benjaminafikus benjamina


stożek wzrostu


Tempo jest imponujące, ale przypominam, że dotyczy tylko wierzchołka benjamina (tam światła dostarczam najwięcej). Boczne gałązki rozwijają się w tej chwili dużo wolniej. Ma to swoje zalety (chcę w jak najkrótszym czasie osiągnąć wysokość dwóch metrów), ale niesie ze sobą również zagrożenia. Pień w górnej części drzewka jest bardzo wiotki i trzeba uważać żeby nie doszło do złamania. Odpowiednia podpórka jest w tej chwili niezbędna :)


Zabiegi (16.11 - 29.11)

  • Doświetlanie 16.11 około 7 h.
  • Nawożenie 17.11 około 15 ml nawozu rozcieńczonego w 100 ml wody.
  • Doświetlanie 17.11 około 7 h.
  • 17.11 Mycie/obfite zraszanie.
  • Doświetlanie 20.11 około 6 h.
  • Doświetlanie 21.11 około 4 h.
  • Podlewanie 23.11 około 80 ml wody.
  • Doświetlanie 23.11 około 7 h.
  • Doświetlanie 24.11 około 7 h.
  • Doświetlanie 25.11 około 5 h.
  • Doświetlanie 26.11 około 5 h.
  • Doświetlanie 27.11 około 5 h.
  • Doświetlanie 28.11 około 5 h.

wtorek, 26 listopada 2013

Przycinanie bonsai

Mały nieład zapanował w kornie fikusa bonsai... :) Przez ostatnie dwa miesiące pozostawiłem mu sporo swobody, a ten z niej skorzystał i pomimo niewielkiej ilości światła, powypuszczał to tu to tam niezaplanowane odrosty... Trzeba było wkroczyć do akcji i przyciąć kilka gałązek. Drzewko, jak wie, że o nim pamiętamy zawsze rośnie lepiej. Na zdjęciach efekt - góra, to dwie strony przed strzyżeniem; dół - zaraz po przycinaniu.


fikus bonsaifikus bonsai


fikus bonsaifikus bonsai


piątek, 22 listopada 2013

Pąki storczyka c.d

U storczyków nic nadzwyczajnego w ostatnich dniach się nie wydarzyło. Jednak w porównaniu z ostatnimi zdjęciami przyrost jest bardzo wyraźny. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze jakieś dwa tygodnie i będziemy mogli oglądać pierwsze kwiaty :) Konieczne też będzie zastosowanie podpórek zabezpieczających pędy kwiatowe przed złamaniem.


pąki storczykapąki storczyka


To wszystko już niebawem, a przy okazji - przy ostatnim podlewaniu podawałem swoim storczykom nawóz, o którym jeszcze nigdy nie wspominałem. Jeżeli ktoś zastanawia się czym wspomagać swoje rośliny, może zdecyduje się na guano... ;)

wtorek, 19 listopada 2013

Korzenie powietrzne fikusa benjamina

Korzenie powietrzne

W zeszłym miesiącu przedstawiałem pierwsze wstępne wyniki eksperymentu uzyskania korzeni powietrznych przy użyciu kołnierza z plastikowej butelki. Dzisiaj zdecydowałem się zdjąć osłaniający korzenie kołnierz i pozostawić je już bez żadnej osłony. Jak już pisałem wcześniej, najbardziej wrażliwe na suche powietrze są same końcówki rosnących korzeni powietrznych. W momencie kiedy korzenie dorastają do powierzchni ziemi i zaczynają w nią wrastać, osłona przed suchym powietrzem nie jest już tak bardzo potrzebna. Po zdjęciu kołnierza efekt dla wielu osób prawdopodobnie nie jest powalający, ale nie zapominajmy, że są to bardzo młode korzenie (eksperyment rozpoczął się dwa miesiące temu). Z czasem zaczną przybierać na grubości, a ich wygląd znacznie się zmieni. Cały proces będziecie mogli obserwować w kolejnych postach.


korzenie powietrznekorzenie powietrzne


Mech

W jednym z ostatnich postów wspominałem również o rozrastającym się mchu wokół fikusa umieszczonego na stałe w terrarium. Zaprezentowane wtedy zdjęcia przedstawiły całą roślinę. Mchu cały czas przybywa, a tworzony przez niego efekt jest coraz ciekawszy. Z tego względu postanowiłem dodać dzisiaj fotografię ukazującą mech na pierwszym planie :)


mech


Warto zauważyć, że mchem porośnięte jest nie tylko samo podłoże, ale również pień rośliny, co sprawia, że całość zyskuje na atrakcyjności. Liczę na to, że z czasem mech będzie coraz gęstszy...

niedziela, 17 listopada 2013

Bonsai i korzenie powietrzne c.d

Upłynęły już ponad trzy tygodnie od rozpoczęcia eksperymentu wyhodowania korzeni powietrznych z konkretnego miejsca rośliny. Przypominam, że w tym przypadku podejmowane próby dotyczą fikusa benjamina, którego prowadzę jako bonsai (Fikus natasha bonsai). Niestety pomimo regularnego utrzymywania wilgoci wokół pnia, korzenie do tej pory nie pojawiły się. Z tego względu postanowiłem wprowadzić pewne modyfikacje, a w zasadzie dodatkowy element eksperymentu, którym jest dodatkowe oświetlenie. Nie potrafię powiedzieć, czy światło ma jakiekolwiek znaczenie w przypadku wytwarzania przez figowce korzeni powietrznych, ale efektem "ubocznym" oprócz doświetlania konkretnego miejsca rośliny jest również podniesienie temperatury powietrza tej okolicy. Liczę na to, że jeden z tych czynników (światło lub temperatura) będzie tym, którego do tej pory brakowało w całym eksperymencie i ostatecznie niebawem będę mógł poinformować o zaobserwowaniu pierwszego powietrznego korzenia tego drzewka...


bonsai fikus korzenie powietrzne

piątek, 15 listopada 2013

Dziewięć miesięcy i dziewiąty pomiar wysokości fikusa

Dziewięć miesięcy - tyle czasu upłynęło od chwili posadzenia pierwszej rośliny tego bloga. Osoby, które śledzą ostatnie posty wiedzą, że fikus aktualnie intensywnie rozwija nowe liście. Rozpoczęte we wrześniu doświetlanie sprawdza się doskonale i głównie dzięki niemu możemy dzisiaj obserwować spory w porównaniu z sierpniowym pomiarem przyrost. Według dzisiejszego pomiaru drzewko osiągnęło wysokość 72 cm, co jest wynikiem o 13 cm lepszym od poprzedniego podsumowania.


fikus benjaminafikus benjamina



Zabiegi (014.11 - 15.11)

  • Doświetlanie 15.11 około 5 h.
  • Podlewanie 15.11 około 100 ml wody.

środa, 13 listopada 2013

Dziewiąte przycinanie fikusa

Dni są już bardzo krótkie, ale doświetlanie fikusa benjamina przynosi wymierne efekty. Nowe liście cały czas się rozwijają i pomimo tego, że przybywa ich głównie na wierzchołku rośliny, to niektóre boczne gałązki również nie próżnują. Z tego względu doszedłem do wniosku, że nadszedł czas na kolejne, dziewiąte już przycinanie drzewka. Różnica przed i po cięciu nie jest duża - podobnie jak we wrześniu było to raczej przycinanie korekcyjne zapobiegające nadmiernemu rozrostowi bocznych gałązek. Rezultaty cięcia możecie zobaczyć na zdjęciach. Po lewej fikus jeszcze przed przycinaniem, a po prawej już po zabiegu.


fikus benjaminafikus benjamina



Zabiegi (08.11 - 13.11)

  • Doświetlanie 08.11 około 3 h.
  • Doświetlanie 10.11 około 5 h.
  • Podlewanie 10.11 około 80 ml wody.
  • Doświetlanie 11.11 około 5 h.
  • Doświetlanie 12.11 około 3 h.
  • Doświetlanie 13.11 około 3 h.

niedziela, 10 listopada 2013

Pąki storczyka

Pędy kwiatowe storczyków przyrastają teraz błyskawicznie. W ciągu ostatnich kilku dni obydwie rośliny wykształciły już pierwsze wyraźnie widoczne pąki. Z jednej strony jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Z drugiej jednak obawiam się, że zbyt późno wystartuję z eksperymentem wybarwiania kwiatów... A to ze względu na fakt, że nie otrzymałem jeszcze przesyłki z zamówionymi barwnikami spożywczymi (czarnym, pomarańczowym i czerwonym). Jak na razie nie pozostaje nic innego jak czekać. Gdy tylko otrzymam przesyłkę będę informował o kolejnych krokach.


pąki storczykapąki storczyka


Osoby obserwujące rozwój trzeciego storczyka tym razem muszą uzbroić się w cierpliwość. Pomyłka dotycząca pędu kwiatowego wydaje się potwierdzać. Prawdopodobnie roślina jak na razie wypuściła tylko nowe korzenie. Z tego względu nie prezentuję dzisiaj tego storczyka.


A już niebawem spodziewajcie się sporych zmian na stronie "Jak czytać bloga", które ułatwią w znacznym stopniu nawigację, poruszanie się po blogu i orientację w prezentowanych roślinach.

czwartek, 7 listopada 2013

"Listne szaleństwo..." ;)

Fikus benjamina, na którego wzroście najbardziej mi zależy wreszcie przyspieszył. Nowe listki przyrastają w ekspresowym tempie :) Po szczegółowym przyjrzeniu się roślinie doszedłem nawet do wniosku, że niebawem konieczne będzie kolejne przycinanie. Czas już także na dokonanie następnego pomiaru wysokości. Ostatni taki pomiar (o ile nic nie przeoczyłem) miał miejsce prawie trzy miesiące temu... Co prawda figowiec rośnie teraz wolniej niż latem (naturalnego światła nic mu nie zastąpi...), ale warto wiedzieć o postępach nawet jeżeli są niewielkie ;) To wszystko już wkrótce, a teraz możecie zobaczyć jak drzewko wygląda w tej chwili. Na zdjęciu po prawej stronie powiększona wersja samego wierzchołka.


ficus benjaminaficus benjamin



Zabiegi (03.11 - 07.11)

  • Doświetlanie 03.11 około 5 h.
  • Doświetlanie 05.11 około 3 h.
  • Doświetlanie 06.11 około 3 h.
  • Podlewanie 07.11 około 80 ml wody.

wtorek, 5 listopada 2013

Storczyki - pędy kwiatowe

Fałszywy pęd kwiatowy storczyka?

W ostatnim poście poświęconym storczykom informowałem, że trzeci z moich storczyków (podobnie jak dwa pozostałe) zaczął wypuszczać pęd kwiatowy. Niestety wspomniany pęd coraz bardziej przypomina wyrastające ostatnio korzenie. Nie mam jeszcze pewności czym on jest, ale lepiej nie robić sobie w tym przypadku zbyt dużych nadziei...


storczyk oncidium


Pędy kwiatowe phalaenopsisów

Opisaną powyżej pomyłkę rewanżuje mi największy z moich storczyków. Roślina zaczęła właśnie wypuszczać trzeci pęd kwiatowy (tym razem nie mam wątpliwości), co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że w tym sezonie uda się pobić rekord ilości rozwiniętych przez storczyka kwiatów. Dotychczas ten rekord, to 56 kwiatów, ale niestety nie udokumentowałem tego osiągnięcia odpowiednią fotografią... W tym roku będzie inaczej :)


storczyk pędy kwiatowestorczyk pęd kwiatowy


sobota, 2 listopada 2013

Listopad...

No właśnie - rozpoczął się listopad, a na fikusie liście rosną tak szybko, jak za oknem spadają :) Na zdjęciach listki po dwóch dniach od rozpoczęcia wzrostu.


fikus benjaminafikus benjamina



Zabiegi (01.11 - 02.11)

  • Doświetlanie 01.11 około 5 h.
  • Nawożenie 02.11 około 15 ml nawozu rozcieńczonego w 100 ml wody.