sobota, 29 listopada 2014

Choroby fikusa - plamy na liściach

choroby fikusa
Kilka miesięcy temu w jednym z postów poświęconych fikusom, u których chcę doprowadzić do zrośnięcia pni, pisałem o plamach na liściach. Wyciągnąłem wtedy zbyt pochopny wniosek o przyczynach ich powstawania. Pewności, skąd plamy na liściach się biorą, nadal nie mam, ale wiem na pewno, że wtedy się myliłem... A i nowe podejrzenia odnośnie tej choroby fikusa, też przyszły mi do głowy :)

wtorek, 25 listopada 2014

Czerwony storczyk - "krwawa orchidea" cz. 2

czerwony storczyk
Pierwsza w tym sezonie próba wstrzyknięcia barwnika do pędu kwiatowego wiele mnie nauczyła. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste, a pojawiające się trudności zmusiły mnie do poszukiwania skuteczniejszego sposobu podawania wybarwiającego roztworu.

sobota, 22 listopada 2014

Mocowanie obiektywu - M42 i T2

mocowanie m42
Po zakupieniu pierwszej lustrzanki szybko przekonujemy się, że podstawowy obiektyw mocno nas ogranicza. W trakcie eksperymentowania i podejmowania nowych fotograficznych wyzwań, okazuje się, że osiągnięcie celu będzie możliwe dopiero po kolejnych zakupach. A w kasie... Pusto może nie jest, ale też się nie przelewa. W takiej sytuacji warto zapoznać się z różnymi mocowaniami obiektywów. Jednym z popularniejszych jest mocowanie m42.

wtorek, 18 listopada 2014

Czternaste przycinanie "Ficusa exotica drzewko"

przycinanie ficusa
Nadszedł czas na czternaste przycinanie "Ficusa exotica drzewko". Przycinanie szczególne, bo pierwsze w historii tego drzewka, kiedy nie wszystkie boczne przyrosty zostały przycięte.

niedziela, 16 listopada 2014

Doświetlanie roślin - efekty

doświetlanie roślin
Pierwsze efekty doświetlania "Ficusa natasha bonsai korzenie powietrzne" nowym reflektorem led przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Spodziewałem się, że roślina wypuści nowe liście, i to było głównym celem doświetlania. Wszystko wskazuje jednak na to, że na liściach się nie skończy...

czwartek, 13 listopada 2014

Kratery na Księżycu - próba astrofotografii

kratery na Księżycu
Fotografię nieba, a w szczególności znajdujących się nad nami ("nad" w tym wypadku, to pojęcie względne...) ciał niebieskich nazywamy astrofotografią. Księżyc zaś, jako naturalny satelita Ziemi, znajduje się najbliżej i jest przez to jednym z "łatwiejszych" obiektów do sfotografowania. W praktyce okazuje się jednak, że wcale nie jest to takie proste...

poniedziałek, 10 listopada 2014

Jesienne przycinanie bonsai

przycinanie bonsai
Podczas ostatniego spotkania z "Ficusem natasha bonsai" prezentowałem dosyć sporej długości korzeń powietrzny. Po zakończeniu tego eksperymentu dałem drzewku trochę swobody. Teraz jednak czas na korektę nie do końca kontrolowanych wyczynów fikusa.

piątek, 7 listopada 2014

wtorek, 4 listopada 2014

Czerwony storczyk - "krwawa orchidea" cz. 1

czerwony storczyk
Zeszłoroczny eksperyment wybarwienia storczyka przez podlewanie wodą z dodatkiem barwnika zakończył się niepowodzeniem. Okazało się, że zbyt duże cząsteczki barwnika nie mogły przedostać się przez ściany korzeni. Tym razem podejmę próbę wstrzyknięcia czerwonego barwnika bezpośrednio do rośliny. Tak, próbę, bo okazuje się, że nie jest to wcale takie oczywiste...

niedziela, 2 listopada 2014

Czerniejąca pułapka muchołówki

czerniejąca pułapka
Czerniejąca pułapka muchołówki nie wygląda zbyt pięknie i sprawia wrażenie jakby roślina usychała. To jednak wcale nie musi oznaczać choroby. Sprawdziłem, co na ten temat mówi teoria. Teraz czas na sprawdzian praktyczny.