środa, 31 grudnia 2014

Czerwony storczyk - "krwawa orchidea" cz. 3

czerwony storczyk
Czasami granica dzieląca sukces od porażki jest bardzo cienka. Pierwsze pąki storczyka, które intensywnie zabarwiły się na czerwony kolor, uschły i odpadły. Po tym nieprzewidzianym zdarzeniu postanowiłem nieco zmniejszyć intensywność wybarwiania przez rozcieńczenie roztworu barwnika. Decyzja jak na razie wydaje się być słuszna i wszystko wskazuje na to, że można z białego zrobić storczyk czerwony...

niedziela, 28 grudnia 2014

Fikus bonsai - zimowanie

fikus bonsai
Po wypuszczeniu kilku korzeni powietrznych latem, fikus bonsai (Ficus exotica bonsai) miał parę miesięcy wolnego. Bardzo uboga w słońce jesień sprawiła, że drzewko niewiele się w tym czasie zmieniło. Tylko pień i korzenie powoli stają się coraz grubsze, a to w przypadku bonsai (nie tylko fikusa) bardzo pożądany efekt... :)

czwartek, 18 grudnia 2014

Wybarwianie storczyków - pąki

wybarwianie storczyków
Pierwsze efekty wybarwiania storczyka pokazałem w jednym z ostatnich postów. Było by jednak zbyt pięknie, gdyby po drodze nie pojawiły się nieprzewidziane problemy. Na pędzie kwiatowym storczyka wykształciły się już pierwsze pąki, ale wszystko wskazuje na to, że nie wszystkim będzie dane się rozwinąć...

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Hodowla rosiczki - podlewanie

rosiczka przylądkowa
Większość osób rozpoczynających hodowlę rosiczki zwraca dużą uwagę na to, by ich roślina nie była "głodna". Panuje powszechne przekonanie, że skoro roślina jest owadożerna, to powinna regularnie "jeść" owady. Tymczasem, owad dla rosiczki jest jak nawóz dla każdej innej rośliny - przez dłuższy czas spokojnie można się bez niego obejść. Natomiast najbardziej wpływającym na kondycję rośliny zabiegiem, zarówno w hodowli rosiczki jak i większości pozostałych roślin owadożernych, jest podlewanie.

środa, 10 grudnia 2014

Zakwitający storczyk na filmie

zakwitający storczyk
Pierwszą próbę pokazania na filmie rozkwitającego pąku storczyka podjąłem w zeszłym sezonie. Udało się, ale nie ma co ukrywać, że przygotowany wtedy film poklatkowy nie był pozbawiony wad. Dzisiaj możesz zobaczyć efekty drugiego podejścia do tematu. W porównaniu z pierwszym filmem udało się wyeliminować problemy ze zbyt dużymi odstępami czasu pomiędzy poszczególnymi klatkami. Równie istotne lub nawet ważniejsze jest jednak zapewnienie równomiernego oświetlenia rośliny i nad tym trzeba będzie jeszcze popracować.

środa, 3 grudnia 2014

Pierwsze oznaki barwienia storczyka

barwianie storczyków
Przy okazji ostatniego podlewania, powtórzyłem opisany niedawno dosyć szczegółowo, zastrzyk wybarwiający. Wybarwiany storczyk nie zdążył jeszcze nawet ukształtować pąków, a już widać, że wybarwianie prawdopodobnie zakończy się sukcesem - chodź nie wiadomo jeszcze jak spektakularnym... ;)