środa, 5 czerwca 2019

Rośliny balkonowe - celozja grzebieniasta

celozja grzebieniasta
Koniec maja przyniósł długo w tym roku oczekiwane ocieplenie. Zachęceni wysokimi temperaturami otwieramy okna i dużo częściej wychodzimy na balkony i tarasy. Przyjemnie jest posiedzieć na powietrzu i wypić popołudniową kawę lub kto co tam lubi - a jeszcze przyjemniej gdy jest na czym zawiesić oko. Dzisiaj do zawieszania oczu proponuję celozję grzebieniastą, która poza różnymi odcieniami zieleni wprowadzi do naszego otoczenia również inne intensywne kolory. Jakie zatem warunki muszą panować na naszym balkonie, aby celozja grzebieniasta kwitła szczególnie intensywnie?

Dużo, dużo słońca, to konieczność gdy chcemy aby celozja przez długi czas pięknie kwitła. Oczywiście nie jest to warunek jedyny, ale balkon w mieście jest bardzo często miejscem szczególnie wystawionym na słońce i sporo roślin nie radzi sobie w takich miejscach. Celozja grzebieniasta słońce i wysokie temperatury uwielbia i poradzi sobie w takich warunkach doskonale - ale...


rośliny balkonowe


celozja grzebieniasta


Nie możesz zapominać o jej regularnym podlewaniu, bowiem poza słońcem celozja lubi również stale wilgotne podłoże, a żeby było jeszcze troszkę trudniej, to podłoże nie może być zalane, bo wtedy łatwo dochodzi do gnicia korzeni rośliny. Podlewać trzeba zatem regularnie, ale umiarkowanie. Nie zaszkodzi również zastosowanie drenażu na spodzie doniczki, która obowiązkowo musi posiadać otwory odpływowe. Jeżeli czytasz mojego bloga regularnie, to z pewnością już o tym wiesz, ale ponieważ wciąż jeszcze spotykam się z pytaniami w stylu "a po co ta dziura w dnie doniczki?" warto szerzyć tę wiedzę jak najczęściej :)


rośliny balkonowecelozja grzebieniasta


rośliny balkonowe


celozja grzebieniastarośliny balkonowe


celozja grzebieniasta


Powyższy opis, to podstawowe zalecenia w uprawie celozji grzebieniastej. Jeżeli chcesz aby rośliny na Twoim balkonie wyglądały nieco lepiej niż u sąsiada, który również nie zapomina o ich podlewaniu, musisz dostarczać jej regularnie nawozu. Celozja lubi bowiem podłoże zasobne w składniki pokarmowe. A jeżeli przy tym stanowisko, na którym ją ustawisz będzie osłonięte od wiatru, to już dla tej rośliny szczyt szczęścia i odwdzięczy Ci się pięknymi kwiatami, aż do pierwszych przymrozków.


rośliny balkonowe


celozja grzebieniasta


rośliny balkonowecelozja grzebieniasta


rośliny balkonowe


Cały ten opis w sumie sprawia wrażenie, że celozja nie jest rośliną najprostszą w uprawie. Jednak jeżli przeczytasz tego posta raz jeszcze, przekonasz się, że większość "ciężaru" uprawy to właściwe stanowisko na Twoim zacisznym słonecznym balkonie i jednorazowy wysiłek związany z prawidłowym posadzeniem celozji. Potem to już tylko regularnie podlewanie z dodatkiem nawozu od czasu do czasu. A przecież - jak wiadomo - podlewanie kwiatów na balkonie to już sama przyjemność... - Enjoy :)WIĘCEJ O:


4 komentarze:

 1. Jeśli chodzi o pielęgnację kwiatów, to ja ze swojej strony mogę polecić również produkty marki http://www.substral.pl/ Mają świetny skład i bardzo dobry wpływ na kwiaty, rośliny itd.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i zapraszam do odwiedzania bloga. Niebawem postaram się go reaktywować. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Bardzo ładne kwiaty, intensywny kolor, widać że zdrowe.

  OdpowiedzUsuń