Jak czytać bloga


O mnie

koczyński tomasz blog
Przenieść fragment przyrody do domu. Zabrać go ze sobą i móc się nim cieszyć każdego dnia i o każdej porze. To jeden z celów jakie towarzyszyły mi od zawsze. I nie tylko mnie, bo kwiaty doniczkowe są prawie w każdym domu. Ja jednak szukam czegoś więcej. Naturalnego krajobrazu, egzotycznych roślin, podwodnego świata. Są różne sposoby na realizację tych celów. Sztuka bonsai, akwarystyka, a także kształtowanie egzotycznych gatunków roślin, które w naszym klimacie mogą być hodowane tylko w domu. Nie wszystko jednak da się zamknąć w czterech ścianach. Dlatego moją drugą pasją jest fotografia. Zdjęcia pozwalają na zatrzymanie chwili w tym najważniejszym momencie. Pozwalają również na ukazywanie utrwalonego w nich piękna innym ludziom. Nie raz spotykałem się ze stwierdzeniem, że jeden obraz może przekazać więcej niż tysiąc słów. To dlatego fotografia jest dla mnie taka ważna. Niektórych rzeczy nie da się opowiedzieć, a innych nawet zobaczyć gołym okiem. Jeszcze inne są tak ulotne, że po chwili nie pamiętamy jak wyglądały. Oczywiście nie każde zdjęcie posiada w sobie ten szczególny przekaz. Aby trafić do odbiorcy musisz fotografować "świadomie", a to wymaga zarówno wiedzy jak i wyobraźni. Używania tej drugiej Cię nie nauczę - do tego trzeba wielu prób i ćwiczeń. Znajdziesz tu jednak wiele przykładów, a także informacji, które pomogą osiągnąć zamierzony efekt.


"Fikus benjamina" to blog przyrodniczo-fotograficzny. Odwiedzając stronę masz możliwość:

  • Śledzenia rozwoju konkretnych roślin (spis opisywanych roślin znajdziesz w tabeli poniżej)
  • Obserwacji nietypowych eksperymentów związanych z roślinami
  • Odnalezienia informacji na tematy związane z roślinami w domu m. in. bonsai, akwarium, terrarium, aranżacja wnętrz
  • Obejrzenia ciekawych zdjęć nie tylko związanych z uprawą roślin, ale poświęconych szerokiej tematyce przyrody
  • Uzyskania informacji zarówno na tematy przedstawione na zdjęciach jak i sposobu w jaki te zdjęcia były zrobione (czyli odrobina wiedzy o samej fotografii)

Zachęcam do subskrypcji powiadomień na e-mail o nowych postach (w prawej kolumnie). W ten sposób nie ominą Cię ciekawe informacje, a na swoją skrzynkę otrzymasz powiadomienia tylko o nowo opublikowanych wpisach. Jeśli posiadasz konto na Facebooku będę wdzięczny za polubienie strony :)


W poniższej tabeli opisane są wybrane, prezentowane na blogu rośliny. Filtrowanie postów dotyczących konkretnej rośliny lub zabiegu umożliwia rozwijane menu w górnej części bloga. Zachęcam do korzystania z tej formy nawigacji. Dzięki niej możesz wyświetlić chronologicznie wszystkie posty dotyczące wybranej rośliny i prześledzić jej historię, włącznie ze wszystkimi błędami jak i sukcesami jakie odniosłem podczas uprawy :)


Tabela z opisem roślin prezentowanych na blogu

NAZWAOPIS
Fikus, który jest główną rośliną na blogu. Jego hodowla opisywana jest w postach od momentu posadzenia (15.02.1013). Głównym celem jest jak najszybsze wyhodowanie drzewka wysokości około 1,5 m, a następnie ukształtowanie korony.
Fikus prowadzony jako bonsai. Hodowla opisywana jest od momentu kiedy był to jeszcze zwykły figowiec benjamina rosnący w głębokiej doniczce i niepoddawany żadnym zabiegom. Roślina zakupiona była na warszawskiej giełdzie kwiatowej.
Fikus prowadzony jako bonsai. Roślina, którą posadziłem w 2006 lub 2007 roku. Od początku hodowany z przeznaczeniem na drzewko bonsai.
Fikus, którego priorytetem hodowli są korzenie powietrzne. Na stałe jest umieszczony w terrarium z systemami automatycznego zraszania i doświetlania. Docelowo będzie prowadzony jako drzewko bonsai.
Dwa fikusy, których priorytetem hodowli jest pokazanie procesu zrastania pni dwóch drzewek.
Główna roślina eksperymentu dotyczącego tworzenia paludarium.
Storczyk (Falenopsis - Phalaenopsis), największy z tych które posiadam. Kwitnie na biało. Celem hodowli (poza oczywistymi względami estetycznymi) jest bicie rekordu ilości kwiatów w czasie jednego kwitnienia. Aktualny wynik (niestety niepotwierdzony zdjęciami), to 56 kwiatów.
Storczyk (Falenopsis - Phalaenopsis), najmniejszy z całej kolekcji. Kwitnie na biało. Celem hodowli (poza oczywistymi względami estetycznymi) jest eksperymentalne wybarwianie jego kwiatów na różne kolory przy zastosowaniu barwników spożywczych.
Storczyk (Motylnik - Oncidium). Kwitnie na żółto. Hodowany wyłącznie ze względów estetycznych.
Pierwsza na tym blogu rosiczka. Uczę się na niej, jak zajmować się roślinami owadożernymi.
Muchołówka zawsze intryguje pułapkami, które wyglądają jak by miały zęby. Poza hodowlą będę się starał pokazać, jak zjada muchy... ;)
Dzbanecznik - wygląda i jest tak egzotyczny, że nie mogło go na blogu zabraknąć.


Pierwotną i przewodnią ideą powstania tego bloga było szczegółowe dokumentowanie od momentu posadzenia tytułowego fikusa benjamina. Z tego względu w każdym poście dotyczącym tej rośliny (Ficus exotica drzewko) możecie znaleźć informacje na temat zabiegów jakie w ostatnim czasie przeprowadzałem na drzewku. Aby ułatwić odnajdywanie tych wiadomości zawsze zamieszczam je na końcu posta i tytułuję je jako: "Zabiegi (dzień.miesiąc - dzień.miesiąc)", gdzie w nawiasie zawarty jest okres, którego zabiegi dotyczą.