poniedziałek, 12 lutego 2018

Skrzydłokwiat - przesadzanie i oczyszczanie powietrza

skrzydłokwiat oczyszczanie powietrza
Jedną z wielu zalet posiadania roślin w domu jest czystsze i lepiej nawilżone powietrze. Skrzydłokwiat z kolei jest jedną z tych roślin, które z oczyszczaniem powietrza radzą sobie szczególnie dobrze. Zobacz zatem jak przesadzić skrzydłokwiat żeby tę jego niezwykłą cechę wykorzystać w jak największym stopniu.

Wiesz już zapewne, że z jakością powietrza w wielu polskich miastach nie jest najlepiej. Problem nasila się szczególnie w sezonie zimowym, kiedy ludzie palą w piecach czym popadnie... Jak się zatem chronić przed problemem, który dotyczy nas wszystkich i nie można przed nim uciec? Rozwiązaniem mogą być oczywiście mechaniczne oczyszczacze powietrza. Nie są to jednak urządzenia ani tanie ani bezobsługowe, a ceny filtrów które trzeba wymieniać, przyprawiają często o zawrót głowy. Czy jest zatem jakaś alternatywa? Okazuje się, że tak. Istnieje sporo gatunków roślin, które w skuteczny sposób oczyszczają powietrze w naszych domach, a jedną z najskuteczniejszych jest skrzydłokwiat. Warto zatem przyjrzeć się naturalnym sposobom na oczyszczanie powietrza. Natura bowiem już dawno ma rozwiązania na większość naszych problemów. Trzeba je tylko poznać :)


skrzydłokwiat przesadzanieskrzydłokwiat oczyszczanie powietrza


Efekt oczyszczania powietrza przez rośliny nie jest wcale marginalny. Rośliny na tyle dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami, że są rozpatrywane przez NASA jako jeden ze sposobów zapewnienia czystego powietrza astronautom mającym wyruszyć na wielomiesięczne podróże np. na Marsa. Jest jednak jeden istotny warunek, który musi być spełniony aby powietrze było przez roślinę oczyszczane w sposób wydajny. Dostęp powietrza do korzeni. Tym razem nie chodzi jednak o zapewnienie roślinie komfortowych warunków do wzrostu, a o fakt, że powietrze jest oczyszczane właśnie głównie przez korzenie.


skrzydłokwiat przesadzanie


skrzydłokwiat oczyszczanie powietrza


skrzydłokwiat przesadzanie


Dobrym pomysłem na zwiększenie kontaktu korzeni rośliny z powietrzem jest opisana w poprzednim poście uprawa hydroponiczna. Jeżeli jednak ten rodzaj uprawy nie przekonuje Cię do końca, warto rozważyć alternatywę jaką jest terraponika. W przypadku tej metody uprawy korzenie rośliny pozostają umieszczone w ziemi, którą otacza terraton - materiał utrzymujący wilgoć, obojętny chemicznie dla korzeni rośliny. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała bryła korzeniowa ma stale zapewniony dostęp do powietrza, a utrzymywana w terratonie (np. keramzycie) wilgoć zabezpiecza zewnętrzne korzenie przed wyschnięciem. Podobnie jak w uprawie hydroponicznej konieczne jest zastosowanie wskaźnika poziomu znajdującej się na dnie wody. Nie należy bowiem doprowadzić do sytuacji kiedy zbyt duża ilość wody powoduje stałe nasiąkanie umieszczonej w terratonie ziemi.


skrzydłokwiat oczyszczanie powietrza


skrzydłokwiat przesadzanie


skrzydłokwiat oczyszczanie powietrza


skrzydłokwiat przesadzanie


Terraponika poza zwiększeniem dostępu powietrza do korzeni skutkuje również jego znaczenie większym nawilżeniem. W efekcie otrzymujesz podwójną korzyść za jednym razem. Powietrze zostaje zarówno oczyszczone jak i nawilżone. Pozostaje jeszcze pytanie o wydajność takiego rozwiązania. Jak już pisałem powyżej w ocenie NASA skuteczność wybranych roślin (w tym także skrzydłokwiatu) jest na tyle duża, że poważnie rozważa się ich zastosowanie podczas podróży kosmicznych. Dla mnie jest to wystarczający argument by zadbać o właściwe posadzenie wybranych gatunków roślin. Dzięki temu bowiem zyskuję w swoim otoczeniu sprzymierzeńców w walce o czyste powietrze. Sprzymierzeńców, którzy wspierają mnie stale, bez względu na stan filtrów, czy dostęp do prądu...


skrzydłokwiat oczyszczanie powietrza


skrzydłokwiat przesadzanie


skrzydłokwiat oczyszczanie powietrza


skrzydłokwiat przesadzanie


Na koniec jeszcze dwa słowa na temat skrzydłokwiatu, którego przesadzanie pokazałem na zdjęciach. Jak widać roślina nie jest w stanie idealnym. Szczególnie końcówki liści są poprzysychane. Z drugiej strony widać także, że korzenie mają się całkiem nieźle. Taki stan wynika z faktu, że skrzydłokwiat nie był przelewany (nie lubi nadmiaru wody w ziemi), ale nie był także zraszany (podwyższona wilgotność powietrza mu służy). Stąd korzenie są w stanie dobrym, a liście - szczególnie te starsze - już nie do końca. Zwracam na to uwagę ze względu na opisane powyżej właściwości terraponiki. Spodziewam się, że po opisanym dzisiaj przesadzeniu, skrzydłokwiat da po sobie poznać, czy nowe warunki uprawy mu odpowiadają :)WIĘCEJ O:

16 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis. Nie sądziłam, że kwiaty są aż tak wydajne w oczyszczaniu powietrza :)
  Muszę pomyśleć o takim kwiatach u siebie w domu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dużo zależy od tego w jaki sposób kwiaty są posadzone. W oczyszczaniu powietrza istotną rolę pełnią korzenie rośliny. Dlatego opisałem jak przesadzić skrzydłokwiat w sposób umożliwiający jak największy dostęp powietrza do korzeni.

   Usuń
 2. Kwiatki w domu to bardzo dobra rzecz, od razu czuć różnice po wstawieniu kilku do pomieszczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny post, treściwy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wpis bardzo interesujący. Aż chce się teraz zadbać o kwiaty we własnym mieszkaniu. Rzeczywiście nie doceniałam ich roli w oczyszczaniu powietrza domowego. Więcej takich ciekawych wpisów! Pozdrawiam serdecznie! (Materacowy)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne są te doniczki ze wskaźnikiem, wiesz może gdzie takie dostane?? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam cały wpis.. i dziś wybieram się w poszukiwaniu po sklepach z roślinami tego skrzydłokwiatu. Takie mądre teksty powinni nagłaśniać bo to bardzo pożyteczny wpis. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem ciekawa czy to w rzeczywistości takie skuteczne jest.. też się chyba skusze i wypróbuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Teraz wszystko co oczyszcza powietrze jest na wagę złota ;) Dla ludzi mieszkających w Krakowie to już szczególnie

  OdpowiedzUsuń
 9. Moja siostra w coś takiego zainwestowała.. maniaczka zdrowego trybu życia i jakoś nie odczuwam przebywając w jej mieszkaniu jakiejś znaczącej różnicy. Ale powietrze wydaje się być jakieś 'lżejsze'

  OdpowiedzUsuń
 10. w normalnych domowych warunkach moze przebywać taki skrzydłokwiat??

  OdpowiedzUsuń
 11. WoW! I Nice Article it's useful. India is the country’ which famous for different kind of tour each the cities in India have historically back ground. But Delhi/Agra/ Jaipur is the most popular destination of North India. Golden Triangle Tour 3 Days is good for people those are interested to visit these 3 city in short time.
  People can enjoy to visit all these site of India.
  Visit - Humayun tomb at Delhi.
  Taj Mahal tour at Agra.
  Amber Fort at Jaipur.
  Golden Triangle Tour 4 Days
  Rajasthan Tours Packages India
  Golden Triangle Tour 5 Days
  6 Days Golden Triangle Tour

  Thanks and best regards
  Manoj Sharma
  www.indiatripdesigner.com
  +91-9837332533

  OdpowiedzUsuń
 12. Super ciekawa ta propozycja uprawy hydroponicznej! Niesamowita sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 13. I would like to thanks you for this amazing post. You gives wonderful tips and very important points.
  Golden Triangle Tour 4 Days  OdpowiedzUsuń
 14. fajnie, że rośliny mają takie "moce". Zawsze to dla nas zdrowiej. Na zewnątrz wiadomo sobie drzewa i krzewy rady nie dadzą, szczególnie z naszym smogiem. Ale to wtedy maseczkę trzeba zakładać jak się wychodzi https://zdrovi.pl/k/maski-antysmogowe/maski-antysmogowe-respro-sportsta/, koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie roślinki i umnie by się przydały, jeśli pomagają oczyścić powietrze z alergenów. Ostatnio niestety mam straszne objawy ze strony oczu i czytam na stronie Dbam o oczy jak sobie z nimi poradzić. Muszę sobie koniecznie te krople kupić, bo zapalenie spojówek jest mocno uciążliwe

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...