wtorek, 19 czerwca 2018

Fikus benjamina bonsai - korona drzewka

korona drzewka
Dzisiaj kolejny z postów prezentujący efekty jednego z ostatnich eksperymentów. A mianowicie wracam do tematu fikusa benjamina bonsai, którego umieściłem jesienią zeszłego roku w terrarium. Fikus był całą zimę doświetlany, a także, dzięki terrarium przez większą cześć czasu przebywał w warunkach podniesionej wilgotności powietrza. W trakcie eksperymentu wypuścił nawet korzenie powietrzne. Dzisiaj nadszedł czas na zaprezentowanie aktualnego wyglądu drzewka.

Żeby ocenić efekty zabiegów, warto zobaczyć jak roślina wyglądała jesienią. Jak wtedy wspomniałem, fikus był pozbawiony prawie wszystkich liści. Można powiedzieć, że był jak po zabiegu defoliacji, chociaż jego sytuacja była gorsza, bo liście stracił ze względu na niekorzystne warunki w jakich przebywał wcześniej, a także bardzo nieregularne podlewanie. Umieszczenie rośliny w doświetlanym terrarium przyniosło bardzo dobre rezultaty. W ciągu kliku miesięcy fikus wypuścił sporo nowych gałązek. Zagęścił koronę, a nowych liści było na tyle dużo, że w trakcie tego czasu musiałem przeprowadzać korekcyjne przycinania. Ostatecznie na wiosnę musiałem zdecydować się na wyjęcie fikusa z terrarium ze względu na zbyt małą przestrzeń, która ograniczała rozwój rośliny.


fikus bonsai


korona drzewka


fikus bonsai


korona drzewka


fikus bonsai


Na powyższych zdjęciach widać jak fikus bonsai wygląda aktualnie. Niestety nie udało mi się utrzymać korzeni powietrznych, które pojawiły się w trakcie pobytu rośliny w terrarium. Zbyt suche powietrze poza terrarium spowodowało, że cienkie i delikatne korzenie zaczęły usychać i ostatecznie nie udało mi się ich utrwalić. W tej sytuacji priorytetem była jednak korona fikusa, a dalsze przebywanie w zbyt małej przestrzeni było poważnym ograniczeniem - korzenie trzeba było poświęcić. To oczywiście dopiero początek pracy nad wyglądem tej rośliny, ale cieszę się, że mogłem już teraz pokazać pierwsze efekty. Drzewko prezentuje się całkiem przyzwoicie :)WIĘCEJ O:

2 komentarze:

 1. Niedawno wlasnie dostałam fikusa bonsai i poza podlewaniem i spryskiwaniem nic z nim nie robię.Jest dosc duży więc nie wiem czy moglabym zaczac go rozmnazac,bo widze ze puscil galazki z boku.Niestety nie wiem jak się do tego zabrac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmnażanie fikusa nie jest trudne bez względu na to czy jest to drzewko bonsai, czy klasycznie prowadzony fikus. Należy jednak pamiętać o tym, że nowa roślina, którą rozmnożyliśmy z drzewka bonsai nie będzie wyglądała tak samo. Bonsai jest sztuką prowadzenia rośliny by wyglądała jak miniaturowe drzewko. Nowy fikus który będzie pochodził z drzewka bonsai, będzie wyglądał jak zwykły fikus. No chyba że podczas jego wzrostu będzie poddawany wszystkim zabiegom, jakie stosuje się w sztuce bonsai. Jeżeli chodzi o sam proces rozmnażania fikusa, to zapraszam do zapoznania się z postem:

   http://fikusbenjamina.blogspot.com/2015/01/rozmnazanie-fikusa.html

   Pozdrawiam i życzę samych sukcesów w uprawie następnych fikusów - zarówno tych klasycznych jak i w formie drzewek bonsai. W razie wątpliwości zapraszam na bloga i do zadawania pytań w komentarzach :)

   Usuń