poniedziałek, 28 stycznia 2019

Awokado z pestki - i co dalej...?

awokado z pestki
To już moje kolejne podejście do tematu awokado z pestki. I nie chodzi bynajmniej o wyhodowanie rośliny, bo z tym nigdy nie miałem problemów. Jeżeli chcesz mieć własne awokado, wystarczy zjeść owoc i dostać się do pestki, a o reszcie dowiesz się z posta na temat rozmnażania awokado. Tym razem jednak szukałem pomysłu na to, co z gotową już sadzonką zrobić...

Z pomocą przyszedł mi ponownie szczególny sposób uprawy roślin, czyli hydroponika. Okazuje się, że awokado bardzo dobrze nadaje się do uprawy hydroponicznej. Po przesadzeniu do pojemnika z keramzytem i zastosowaniu odpowiedniego nawozu roślina bardzo szybko zaczęła wypuszczać nowe korzenie, a wkrótce po nich również nowe liście. Przy tym bardzo dobrze prezentuje się w keramzycie, który swym wyglądem powoduje, że pestka rośliny nie rzuca się tak bardzo w oczy. Należy pamiętać, że pestka awokado przez długi czas pozostaje przy roślinie, a próba jej usunięcia to spore ryzyko uszkodzenia sadzonki. Z drugiej strony nie powinno się jej zakrywać w całości ziemią, bo może dojść do jej zgnicia, co nie jest procesem pożądanym. Ukrycie pestki w podłożu hydroponicznym wydaje się być tutaj rozwiązaniem idealnym. Hydroponiczna uprawa w domu gwarantuje również zachowanie dwóch istotnych w hodowli awokado warunków. Roślina lubi przepuszczalne oddychające podłoże i sporo wilgoci.


awokado uprawa w domuawokado z pestki


awokado uprawa hydroponicznaawokado z pestki


awokado uprawa hydroponiczna


awokado z pestki


awokado uprawa w domu


awokado z pestkiawokado uprawa w domu


awokado z pestkiawokado uprawa hydroponiczna


awokado z pestkiawokado uprawa w domu


awokado z pestki


awokado uprawa hydroponiczna


Warto zwrócić uwagę, że mamy teraz okres jesienno - zimowy, a zatem dzień jest bardzo krótki. Awokado z kolei jest rośliną światłolubną. Brak doświetlania i całkiem spore przyrosty w ciągu ostatnich kliku tygodni najlepiej świadczą o tym, że warunki uprawy hydroponicznej szczególnie odpowiadają tej roślinie, a nam przy okazji mogą przynieść dodatkową korzyść w postaci nawilżonego powietrza w domu. Dodatkową zaletą jest również możliwość jednorazowego obfitszego podlania awokado do osiągnięcia na wskaźniku poziomu maximum. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na dłuższą przerwę w dostarczaniu roślinie wody i spokojnie wyjechać np. na zimowe ferie. Wilgoci powinno wystarczyć nawet na dwa tygodnie. Jak zwykle wszystko jednak zależy od warunków jakie panują w naszym domu i miejscu, w którym trzymamy roślinę. I jeszcze jedno - na co dzień kiedy jesteś w domu nie wykorzystuj maksymalnej pojemności jaką daje zestaw hydroponiczny. Częstsze podlewanie awokado do poziomu optymalnego pozwala najniżej położonym korzeniom na częstszy dostęp do powietrza, co jak już wiesz ma niemałe znaczenie:) Możliwość podlania do poziomu maximum zachowaj tylko na specjalne okazje :)WIĘCEJ O:


4 komentarze:

 1. Wpadłem tu z Pinflory i od razu pytanie - do tego nada się każde Awokado? Czy korzystasz z jakiegoś specjalnego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do wyhodowania rośliny nada się każde awokado, pod warunkiem, że owoc i pestka będą zdrowe. Natomiast różnie może być z owocami. Nie każde drzewko awokado uprawiane w domu będzie miało owoce. Tym niemniej warto próbować - podobno czasami się to udaje :)

   Usuń
 2. super takie własnoręcznie wyhodowane awokado. Ciekawe kiedy będą owoce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ciekawe 2 rok czy zakwitnie ?

  OdpowiedzUsuń