poniedziałek, 18 lutego 2019

Nawóz do storczyków

nawóz do storczyków
Każdy właściciel storczyka chce żeby jego roślina kwitła jak najdłużej i jak najobficiej. W przypadku kwitnienia storczyków "naj" nabiera jednak szczególnego znaczenia, gdyż zarówno ilością kwiatów jak i czasem kwitnienia storczyki często przewyższają pozostałe rośliny wielokrotnie. Dzisiaj zobaczysz jakie efekty możesz osiągnąć, a także dowiesz się jakiego nawozu do storczyków używać aby Twoje rośliny kwitły równie obficie i długo.

Odpowiedni nawóz do storczyków, to trzeci (po prawidłowym sposobie podlewania i zastosowaniu właściwego podłoża) kluczowy element w uprawie tych roślin. Dostarcza niezbędnych mikro i makro elementów, które pozwalają nie tylko na utrzymanie storczyków w dobrej kondycji, ale także są niezbędne do długiego i obfitego kwitnienia.


uprawa storczyków


nawóz do storczyków


uprawa storczyków


Nie jeden raz podczas moich doświadczeń w uprawie storczyków spotykałem się z roślinami, które miały zapewnione odpowiednie warunki do życia, ale nie kwitły. Jeżeli już jakiś czas interesujesz się storczykami, zapewne wiesz, że najważniejszym elementem w ich uprawie jest właściwe podłoże. Storczyki z rodzaju phalaenopsis są epifitami. W naturze często żyją przytwierdzone dzięki swoim korzeniom powietrznym do drzew, a ich korzenie nie znajdują się w glebie. To dlatego tak istotne jest, aby w domowej uprawie nie sadzić tych roślin w zwykłej ziemi. Wyobraź sobie storczyka rosnącego w naturze. Jego grube i dosyć gęste korzenie powietrzne oplatają ściśle pień drzewa. Wpychają się w każdą szczelinę i zagłębienie dzięki czemu roślina jest dobrze przytwierdzona do podłoża. Gdy pada deszcz, woda zbiera się w korze i zagłębieniach. Storczyk może się wtedy napić. Jednak po kliku, kilkunastu godzinach gdy deszcz przestanie padać, a resztki wody wyparują, korzenie storczyka mają cały czas dostęp do powietrza, a także do światła - może nie bardzo intensywnego ale jednak. To właśnie z tego powodu podlewanie storczyka w warunkach domowych polega na zanurzeniu doniczki ze storczykiem w naczyniu z wodą na kilkadziesiąt minut, a następnie wyjęciu doniczki z wody i odczekanie aż jej nadmiar odpłynie. To taka imitacja padającego deszczu i wody zbierającej się w zagłębieniach...


nawóz do storczyków


uprawa storczyków


nawóz do storczyków


uprawa storczyków


nawóz do storczyków


Nadal otwarte pozostaje jednak pytanie, co z nawozem? Jak zwykle najlepszym rozwiązaniem jest naśladowanie natury. W naturalnych warunkach storczyki czerpią mikro i makro elementy z tego co znajdą w korze drzew i okresowo dostępnej wodzie. Są to szczątki organiczne, odchody zwierząt (przede wszystkim ptaków), a także to, co przyniesie ze sobą wiatr. W warunkach uprawy domowej trudno oczekiwać, że niewielka ilość podłoża zapewni roślinom stały dostęp do składników pokarmowych. Dlatego konieczne jest zastosowanie nawozu. Jak zwykle masz do wyboru preparaty sztuczne i naturalne. Te pochodzenia naturalnego są bezpieczniejsze w stosowaniu. Ich przedawkowanie nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka "spalenia korzeni", co w przypadku nawozów sztucznych. Jednak mają również istotną wadę - raczej niezbyt przyjemnie pachną... Mnie osobiście to nie przeszkadza i stosuję nawóz pochodzenia naturalnego.


uprawa storczykównawóz do storczyków


uprawa storczyków


A dla szczególnych miłośników natury, którzy posiadają w swoim domu nie tylko storczyki, ale także akwarium, polecam używanie do podlewania roślin wody pozostającej po podmianach w akwarium. Co prawda nigdy do końca nie mamy pewności jaki jest skład tej wody, ale warto pamiętać o tym, że w naturalnych warunkach storczyki także nie otrzymują za każdym razem dokładnie tego samego zestawu składników pokarmowych. To trochę jak z napisami na opakowaniach suplementów diety - żaden suplement nie może być zamiennikiem zróżnicowanej diety :)

PS

Pod koniec zeszłego roku pisałem o nietypowym pąku jednego z moich storczyków. Niestety nie wyrosło z niego nic nadzwyczajnego. Pąk usechł i odpadł zanim zdążył się rozwinąć. Tę niewielką stratę moje storczyki zrekompensowały mi w tym roku wyjątkowo obfitym kwitnieniem :)WIĘCEJ O:


11 komentarzy:

 1. Ja mam ciągle problem ze storczykami. Albo mi gniją korzenie albo usychają. Teraz mam pięknego turkusowego. Rośnie pięknie jednak od roku nie kwitnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe z tą wodą z akwarium. Spróbuję tak zrobić może storczyki będą lepiej mi kwitły :))

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie tak pięknie nie kwitną. Może też zastosuję nawóz naturalny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój storczyk nie kwitnie już trzeci rok, nie wiem co mam robić żeby znów pojawiły się na nim kwiaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę zastosować dowolny nawóz do storczyków - najlepiej na bazie składników pochodzenia naturalnego. Storczyki jeżeli nie chorują i mają zdrowe korzenie, nie kwitną ze względu na brak mikro, makro elementów, których nie znajdują w podłożu. Zastosowanie nawozu powinno rozwiązać problem i w stosunkowo niedługim czasie na roślinie powinien pojawić się pęd kwiatowy.

   Usuń
 5. Dopiero zaczynam przygodę z hodowlą storczyka i staram się zebrać o nich jak najwięcej informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O! Podobno firma http://www.substral.pl/ jest najlepsza, jeśli chodzi o różnego rodzaju nawozy. Czy możecie to polecić i czy według Was jest to dobry wybór? Koniecznie dajcie znać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Trzeba przyznać, że kwitną pięknie :) Ja mam trzy storczyki w różnych kolorach i nie stosuję do nich nawozów. Tylko wzmacniam je od czasu do czasu odżywką http://agrecol.pl/produkt/kroplowka-do-storczykow Storczyki mają dobre miejsce więc ładnie rosną i kwitną cały czas.

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawdę mówiąc, to ja zawsze miałam problem ze storczykami. Nigdy nie chciały mi kwitnąć. Wtedy koleżanka poleciła mi nawozy http://www.substral.pl/ i to naprawdę był strzał w dziesiątkę. Nawozów do storczyków jest świetny, a kwiaty naprawdę pięknie po nim kwitną.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie pomyślałam żeby nawozić moje storczyki. Wydawało mi się, że jeśli kwitną regularnie to wszystko jest z nimi ok. Ale widzę, że na https://florovit.pl/hobby/produkty/wszystkie można znaleźć nawozy do tych kwiatów, może jak będę je stosować to kwiatów będzie więcej i będą one dłużej cieszyć oko? Liściom też przydałoby się odżywienie.

  OdpowiedzUsuń