wtorek, 6 stycznia 2015

Choroby fikusa - przędziorek

choroby fikusa - przędziorek
Do trzech razy sztuka... Dopiero za trzecim razem, po dokładnych oględzinach fikusa ("Ficusy exotica zrośnięte pnie"), przekonałem się co go gryzie. I to dosłownie. Chorobą, która od miesięcy nęka niektóre moje fikusy jest przędziorek. Ale wcale nie oznacza to, że wcześniejsze przypuszczenia były całkowicie bezpodstawne... Przędziorek tak zupełnie bez powodu roślin nie atakuje. Bierze to, do czego łatwiej się dostać...

Co mam przez to na myśli? Przędziorek jak każda choroba, albo raczej szkodnik, atakuje rośliny osłabione, którym czegoś brakuje lub rosną w nieodpowiednich warunkach. Osłabiony fikus jest łatwiejszą zdobyczą więc warto na nim zamieszkać. Na szczęście taka zależność działa też w drugą stronę, ale o tym już w następnym poście dotyczącym chorób fikusa. Dzisiaj chciałbym pokazać Ci jak wygląda przędziorek z bliska, a także jak z bliska wyglądają liście fikusa pogryzione przez przędziorka.


przędziorekchoroby fikusa


przędziorekchoroby fikusa


przędziorek


choroby fikusaprzędziorek


Najczęstszymi objawami żerowania przędziorka są cętkowane liście. Nieregularne jasne plamki są miejscami, w których przędziorek wysysał z liścia sok. W okolicy możesz także znaleźć bardzo drobną pajęczynkę. Szkodnik ten należy bowiem do gromady pajęczaków, co z resztą widać na załączonych zdjęciach... Ciężko by Ci jednak było przekonać się o tym naocznie. Przędziorki to także roztocza (dokładna klasyfikacja przędziorka), a te kojarzą nam się przeważnie z czymś bardzo małym. Przędziorek faktycznie jest mały. Tak mały, że można go dostrzec jako malutką kropeczkę tylko wtedy, kiedy jest w ruchu. Gdy już go zlokalizujesz, możesz próbować mu się przyjrzeć przez mocne szkło powiększające lub... zrobić zdjęcie makro. W tej sytuacji nie wystarczy jednak samo odwrócenie obiektywu. Konieczne jest jeszcze zastosowanie konwertera, dzięki któremu powiększenie będzie dwa razy większe :)


przędziorekprzędziorek


przędziorekprzędziorek


przędziorekprzędziorek


przędziorekprzędziorek


przędziorekprzędziorek


Na zdjęciach poza dorosłą formą przędziorka, odnajdziesz także wspomniane już fragmenty delikatnej pajęczyny, a także nieliczne inne formy (jaja, larwy) występowania tego szkodnika. Doskonale widoczne są opisane powyżej plamy na liściach fikusa, chociaż akurat ten aspekt działalności przędziorka dobrze widać także bez wspomagania się makrofotografią. W kolejnym poście dotyczącym "Ficusów exotica zrośnięte pnie", poza pierwszymi próbami pozbycia się nieproszonego gościa, połączę również razem pnie obydwu fikusów. Rozpocznie się proces zrastania :)WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz