niedziela, 12 maja 2019

Rośliny balkonowe - iglaki - Cyprysik Lawsona 'Ellwoodii'

rośliny balkonowe
To nie pierwszy raz kiedy piszę o iglakach w kontekście roślin balkonowych. Ostatnio zrobiłem sobie jednak przerwę w zajmowaniu się aranżacją balkonów. Dopiero zeszłej wiosny powróciłem do tego tematu i zdecydowałem kupić właśnie nowe iglaki. Z uprawą roślin na balkonie, szczególnie tych całorocznych nigdy nic nie wiadomo, a w szczególności nie wiadomo czy przetrwają zimę. Zatem dopiero teraz, z perspektywy czasu mogę ocenić czy mój wybór był słuszny, a wyszukane iglaki faktycznie można zaliczyć do roślin balkonowych.

Balkon lub loggia, to szczególne miejsce. Panują na nim zupełnie inne warunki niż wewnątrz mieszkania i przeważnie różnią się również od tych panujących w otwartych ogrodach. Główna różnica polega na tym, że rośliny pozostające cały rok na balkonie muszą być mrozoodporne - przynajmniej w niewielkim stopniu. Balkon bowiem nie zabezpieczy przed spadkiem temperatury poniżej zera, ale przeważnie jednak jest na nim cieplej niż w otwartym terenie. Często, choć nie zawsze, chroni również przed porywami silnego wiatru. Balkon jest również miejscem z dosyć ograniczoną przestrzenią, a co za tym idzie, umieszczane na nim rośliny nie powinny mieć zbyt dużych rocznych przyrostów.


Cyprysik Lawsona 'Ellwoodii'rośliny balkonowe


Wszystkie wymienione powyżej cechy balkonu sprawiają, że do jego aranżacji poszukujemy roślin mrozoodpornych, wolno rosnących i najlepiej całorocznych - takich, które swoim wyglądem będą cieszyły nasze oczy również zimą. Doskonałym przykładem okazuje się wypróbowany przeze mnie Cyprysik Lawsona 'Ellwoodii'. Jego docelowa wysokość, to około 2 metry, ale rocznie przyrasta zaledwie 10 cm. Dzięki temu w przypadku zakupienia rośliny o wysokości kilkudziesięciu cm, docelową wysokość osiągnie dopiero po kilkunastu latach i przez długi okres czasu może być ozdobą balkonu. Iglak ten charakteryzuje się również zwartym pokrojem, co pozwala nie martwić się, że z biegiem czasu zabierze nam zbyt wiele cennego miejsca.


iglaki na balkonrośliny balkonowe


iglaki na balkonrośliny balkonowe


Niewielką wadą rośliny jest jej mała mrozoodporność. Z tego względu Cyprysik Lawsona 'Ellwoodii' powinien być ustawiany w miejscach osłoniętych od wiatru, a także dobrze naświetlonych. Zimą jeżeli balkon nie zapewnia wystarczającej ochrony, można rozważyć zabezpieczenie cyprysika dedykowaną do takich celów tkaniną. Ziemia może być uniwersalna ogrodowa, ale lepiej będzie się czuł gdy zapewnimy mu podłoże o odczynie kwaśnym. Hodowcy wskazują również, że iglak ten jest wrażliwy na przesuszanie i w związku z tym podłoże powinno być zawsze wilgotne.


iglaki na balkonrośliny balkonowe


Jak widać z powyższego opisu Cyprysik Lawsona 'Ellwoodii' nie jest rośliną całkowicie bezobsługową, którą można postawić na balkonie i zapomnieć, że ma jakiekolwiek potrzeby. Jednak ze swojego jednorocznego doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że krótkotrwałe okresy suszy nie zrobiły na nim żadnego wrażenia. Zimę przetrwał bez zabezpieczeń, ale faktem jest, że stoi u mnie w miejscu osłoniętym, a także ma w ciągu doby zapewnioną sporą ilość słońca. Jeżeli zatem dysponujesz na swoim balkonie podobnym miejscem, szczerze polecam tego iglaka. Z pewnością będzie ciekawym urozmaiceniem naszej szarej, osiedlowej codzienności :)WIĘCEJ O:


1 komentarz:

  1. Nawet nie pomyślałam, żeby dać na balkon iglaki! Jedynym jaki kiedyś miałam to była choinka po okresie świątecznym, a tak to zawsze kwiaty i kwiaty. Muszę pojechać zobaczyć jakieś małe krzewy, bo faktycznie super to wygląda. Ale na razie zaopatrzyłam się w masę nawozów do kwiatów (zobacz tutaj) więc w tym sezonie chyba jednak dalej będzie kwitnąco... :D

    OdpowiedzUsuń