Wysokie temperatury za oknem sprawiają, że latem często korzystamy z klimatyzacji - w szczególności w biurach. Nic dziwnego. Przy temperaturze znacznie przekraczającej trzydzieści stopni w cieniu, ciężko się funkcjonuje, a o wydajnej pracy trudno w ogóle mówić. Warto jednak zwrócić uwagę w jaki sposób klimatyzacji używamy, gdyż może mieć ona wpływ nie tylko na nas, ale także na rośliny, które pracują razem z nami :)
|
Nie od dziś wiadomo, że klimatyzacja poza zaletami ma również swoje minusy. Uwydatniają się one przede wszystkim przy jej nieodpowiednim używaniu, ale ponieważ ludzie są z natury niecierpliwi i lubią mieć wszystko "na już", często zdarza się, że używają klimatyzacji właśnie w nieodpowiedni sposób. Chodzi mi głównie o ustawienie zbyt niskiej temperatury w stosunku do tej panującej za oknem. Nierzadko zdarza się, że różnica potrafi wynosić nawet kilkanaście stopni...
Jeżeli klimatyzacja w biurze nie jest włączona na stałe i używamy jej tylko w godzinach pracy, serwujemy roślinom prawdziwą huśtawkę temperatur. Nie testowałem i prawdopodobnie nigdy nie sprawdzę jak reagują na takie warunki wszystkie gatunki roślin, jakie opisuję na swoim blogu, ale miałem okazję zaobserwować jak zachowuje się w takiej sytuacji dracena. No cóż - zdjęcia nie pozostawiają złudzeń - w ciągu dwóch dni dracena zrzuciła większość swoich liści. I uprzedzając ewentualnie pytania od razu odpowiem - roślina nie stała bezpośrednio w strumieniu powietrza wydobywającego się z klimatyzatora. Przyczyną zrzucenia liści był tylko i wyłącznie nagły spadek temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajdowała.
Zwolenników klimatyzacji proszę o wyrozumiałość - nie mam nic przeciwko jej używaniu. Pamiętajmy jednak, że wszelkie ekstremalne sytuacje nie przynoszą zwykle nic dobrego i gdy przychodzimy zgrzani do biura, ustawienie klimatyzatora blisko wartości minimalnych może być zgubne zarówno dla naszego zdrowia jak i kondycji roślin, które współdzielą z nami tę samą przestrzeń. Jak zwykle warto zatem pomyśleć o równowadze, a także uzbroić się w odrobinę cierpliwości przy osiąganiu komfortowych dla wszystkich warunków pracy.
WIĘCEJ O:
Ojej, nie wygląda to dobrze :( Nawet nie sądziłem, że klimatyzacja tak wpływa na rośliny.
OdpowiedzUsuńJeżeli klimatyzacja jest mądrze używana, wówczas nie powinna powodować negatywnych konsekwecji. Probleme jest rzeczywiście albo zbyt duża różnica temperatu, albo ustawienie roślin pod strumieniem zimnego powietrza.
OdpowiedzUsuńPolecam Ice Klima www.ice-klima.pl/! Firma gwarantująca najwyższą jakość klimatyzacji.
OdpowiedzUsuńMyślę, że to też zależy od roślin, jeśli klimatyzacja jest odpowiednio zamontowana i używana nie powinna szkodzić. Należy rośliny stawiać w takich miejscach gdzie nie ma gwałtownych zmian temperatur.
OdpowiedzUsuńJeżeli klimatyzacja jest używana z głową to rośliną nic nie będzie. Jednak niestety często zapomina się o roślinach, no i te cierpią.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że własnie wszystko używane z głową jest warte używania. Jeśli planujecie zakup i montaż klimatyzacji u siebie w domu, polecam wam zajrzeć do oferty tej firmy artis-group.pl w tym zakresie. Mają oni w takich usługach spore doświadczenie więc na pewno będziecie zadowoleni ze współpracy z nimi
OdpowiedzUsuńHej, co się stało. Cisza już od roku?
OdpowiedzUsuńNiedługo wrócę do publikowania postów. Musiałem zrobić sobie przerwę i trochę się wydłużyła. Staram się na bieżąco odpisywać na komentarze :)
UsuńNa pewno ma to wpływ na rośliny, trzeba to wziąć pod uwagę. Super opcją są też ozonatory. Warto o tych pomyśleć. Na stronie https://ozonatory.eu znajdziecie taki sprzęt.
OdpowiedzUsuńCiekawe. Nie myślałem że tak może być. Ale lubię wziąć poduszkę i spać w tych kwiatach :)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że dracena jest tak wrażliwa :o Tutaj znalazłam ciekawy artykuł na jej temat https://ogrodolandia.pl/jak-dbac-o-rosliny-doniczkowe polecam.
OdpowiedzUsuńWarto znać takie informacje
OdpowiedzUsuńNie zdawałem sobie sprawy, że rośliny mogą tak reagować na zmiany temperatury. Jednak klimatyzacja ma jakieś wady, o których się nie mówi.
OdpowiedzUsuń