wtorek, 20 października 2015

Jak przycinać storczyki?

jak przycinać storczyki
Przycinanie storczyków to temat, z którym spotykam się dosyć regularnie. Najwidoczniej niektórzy właściciele storczyków odczuwają nieodpartą chęć pogmerania trochę przy swoich roślinach. Czy jest to konieczne? Według mnie nie, chociaż od każdej reguły bywają wyjątki.

Zadając pytanie "jak przycinać storczyki?" musisz najpierw wiedzieć, co chcesz przycinać. Liście, korzenie powietrzne, a może pęd kwiatowy, który właśnie zrzucił ostatni kwiat i wygląda teraz jak kawałek wygiętego drutu.

Zacznijmy od liści. Te młode szybko rosną, są żywozielone, gładkie i błyszczące. To ostatnie, przy założeniu, że regularnie usuwasz z nich kurz. Gorzej jest z tymi starszymi, które z czasem ulegają pomarszczeniu i to właśnie zwykle te najniżej położone są celem przycinania. Jeżeli można tu w ogóle mówić o przycinaniu. Liście storczyka nie posiadają bowiem ogonków i przylegają do rośliny na całej swojej szerokości. Próby ich obcinania raczej nie przyniosą dobrego efektu wizualnego, a przy samym zabiegu możesz okaleczyć roślinę tam, gdzie wcale tego nie chcesz. Jaki jest zatem sposób na usuwanie liści storczyka? Najlepiej poczekać, aż same uschną, a wtedy bardzo łatwo je oderwać.


przycinanie storczykówjak przycinać storczyki


przycinanie storczykówjak przycinać storczyki


Zupełnie inną sprawą są korzenie powietrzne rośliny. Storczyki jako epifity wypuszczają ich całkiem sporo. W warunkach naturalnych dzięki korzeniom powietrznym są w stanie zaczepić się np. na korze drzewa. W warunkach domowych korzenie nie mają się do czego przyczepić i często zwisają w powietrzu bez ładu i składu. Nie określę tego widoku szczytem piękna, ale korzenie powietrzne są naturalnym elementem storczyków i nie należy ich usuwać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pomarszczą się i uschną. W takim wypadku przycinamy je tuż nad miejscem, w którym zaczęły usychać, tak aby pozostała część jeszcze żywego korzenia pozostała nietknięta.


przycinanie storczykówjak przycinać storczykiprzycinanie storczyków


jak przycinać storczykiprzycinanie storczykówjak przycinać storczykiprzycinanie storczyków


jak przycinać storczykiprzycinanie storczyków


Na koniec pozostawiłem kwestię pędu kwiatowego. Przeważnie jest tak, że swoją przygodę ze storczykami rozpoczynasz od rośliny kwitnącej. Nadchodzi jednak ten dzień, kiedy kwiaty z pędu zaczynają opadać i w końcu pozostaje po nich łysy badyl. Zaczynasz się wtedy zastanawiać co z nim zrobić. Odpowiedź jest prosta. Jeżeli pęd pozostaje zielony i nie usycha, to należy pozostawić go w spokoju. Storczyk najprawdopodobniej wykorzysta go przy kolejnym kwitnieniu lub do wypuszczenia nowego, małego storczyka. W takim uśpieniu pęd kwiatowy może pozostawać nawet kilka miesięcy. Moje storczyki kwitną tylko zimą i wiosną, więc przez pozostałą część roku często mam okazję obserwować taki uśpiony kikut... Jeżeli masz wątpliwości czy pęd Twojego storczyka usechł, czy też nie, mogę Cię uspokoić, że nie usechł. Jak uschnie nie będziesz mieć żadnych wątpliwości :) Wróćmy jednak do przycinania. Podobnie jak to było w przypadku korzeni, pęd kwiatowy również przycina się tuż nad miejscem uschnięcia. Nie ucinasz zatem w miejscu gdzie tkanka jest jeszcze żywa, tylko tam gdzie już uschła.


jak przycinać storczykiprzycinanie storczyków


jak przycinać storczykiprzycinanie storczyków


jak przycinać storczyki


przycinanie storczyków


Wydaje mi się, że obcięliśmy storczykowi wszystko, co było można. Niewiele tego, ale może wystarczy do zaspokojenia Twojej żądzy przycinania storczyka, a samej roślinie krzywda się nie stała ;) Pamiętaj jednak, że w przypadku storczyków kluczem do ich dobrej kondycji jest właściwe podlewanie, a nie przycinanie...WIĘCEJ O:

3 komentarze:

 1. Czy suchy pęd można uciąć w całości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej uciąć tylko tę część, która jest uschnięta. Z pozostałej części nadal może wyrosnąć nowa część, która będzie kwitła.

   Usuń
 2. Często zdarza się, że w kwiaciarniach przycinają wysztsko co wystaje poza doniczkę. Wtedy roślina musi solidnie odchorować zanim znowu wróci do pięknego wyglądu...

  OdpowiedzUsuń