środa, 24 lutego 2016

Jak podlewać storczyki?

jak podlewać storczyki
Jak podlewać storczyki, to pytanie, na które powinien znać odpowiedź każdy posiadacz choćby jednej orchidei. Podlewanie w przypadku storczyka jest bowiem zabiegiem kluczowym w jego pielęgnacji. Przeprowadzane właściwie pozwoli Ci cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele lat. Jednak storczyk podlewany tak, jak każda inna roślina, zacznie chorować, a w skrajnych przypadkach zginie. Jak zatem powinno się podlewać storczyki?

Podlewanie przeważnie kojarzy się nam z konewką lub butelką. Nalewasz do niej wody (najlepiej deszczowej lub chociaż odstanej, ale nie każdy o tym pamięta), a potem częstujesz kwiatki w ilości zwykle zależącej od wielkości doniczki. W przypadku nazwijmy to, bardziej nietypowych roślin, zwykle masz świadomość, że ich wymagania odbiegają "od normy" - nikt przy zdrowych zmysłach nie podlewa kaktusa co drugi dzień. Nadal są to jednak wskazania związane jedynie z częstotliwością podlewania. Tym czasem na podlewanie storczyka olbrzymi wpływ ma nie tylko częstotliwość, ale także sposób podlewania.


jak podlewać storczyki


jak podlewać storczykijak podlewać storczyki


jak podlewać storczyki


Aby zapewnić roślinie możliwie najlepsze warunki do rozwoju, dobrze jest wiedzieć jakie są jej naturalne warunki życia. Storczyki z rodzaju Phalaenopsis (te najczęściej spotykamy w sklepach i naszych domach), to epifity. Oznacza to, że w warunkach naturalnych najczęściej można spotkać je rosnące na innych roślinach - zwykle  na drzewach. Storczyki nie są jednak pasożytami. Wodę i składniki pokarmowe czerpią bezpośrednio z otoczenia, a nie od rośliny, na której rosną. Jakie są tego konsekwencje? Przede wszystkim takie, że korzenie storczyka mają kontakt z wilgocią przez stosunkowo krótki czas. W porównaniu do roślin, których korzenie rosną w ziemi, korzenie storczyka wysychają krótko po tym jak przestaje padać deszcz i suche pozostają do czasu następnych opadów. Odtworzenie takich warunków w naszych domach jest możliwe, ale wymaga nieco innego podejścia do podlewania niż to, opisane na początku posta.


jak podlewać storczyki


jak podlewać storczykijak podlewać storczyki


jak podlewać storczykijak podlewać storczyki


jak podlewać storczyki


jak podlewać storczykijak podlewać storczyki


jak podlewać storczykijak podlewać storczyki


jak podlewać storczykijak podlewać storczyki


Podlewanie storczyka oznacza ni mniej ni więcej, że roślinie trzeba dać się napić. W tym celu należy na kilkanaście do kilkudziesięciu minut zamoczyć korzenie w wodzie. Wszystko jedno czy nalejesz wody do osłonki, czy włożysz doniczkę do wody w zlewie, wannie lub misce (z różnymi wersjami się spotkałem). Po wspomnianym okresie czasu, storczyka należy z wody wyjąć lub pozbyć się jej nadmiaru z osłonki. W sytuacji gdy roślina nie kwitnie nie jest to skomplikowane. Jednak gdy storczyk kwitnie obficie, a w szczególności gdy ma więcej niż jeden pęd kwiatowy, podczas przenoszenia istnieje spore ryzyko uszkodzenia kwiatów. Aby tego ryzyka uniknąć najlepiej w ogóle rośliny nie ruszać. Po zalaniu osłonki wodą i odczekaniu czasu, w którym storczyk pije, między doniczkę a osłonkę należy wetknąć wąski silikonowy wężyk stosowany w akwarystyce (do kupienia w każdym sklepie zoologicznym) i zassać wodę np. przy użyciu strzykawki - tu znajdziesz schemat takiego podlewania storczyka. Tym sposobem podlewanie storczyka odbywa się bez najmniejszego ruszania rośliny, a w osłonce, na dnie której często znajdują się przerośnięte korzenie, nie pozostają resztki wody. Dzięki temu nie martwisz się ani o kwiaty w trakcie podlewania, ani o kondycję korzeni już po zabiegu.


jak podlewać storczykijak podlewać storczyki


jak podlewać storczykijak podlewać storczyki


jak podlewać storczyki


Na zakończenie jeszcze jedna istotna uwaga. Przed kolejnym podlewaniem storczyka jego korzenie jak i całe podłoże powinny dobrze przeschnąć. Aby wilgoć nie kumulowała się w podłożu warto dorobić w doniczce dodatkowe otwory. Dzięki nim korzenie będą miały lepszy dostęp do powietrza, a jak już wiesz jest to dla storczyka niezwykle ważne.WIĘCEJ O:

1 komentarz:

  1. Ja nie potrafię utrzymać u siebie storczyków... Nie wiem dlaczego, staram się bardzo, wiem też, że nawożenie kwiatów doniczkowych jest bardzo istotne, żeby było im dobrze.. Może macie jakieś rady na hodowanie storczyków? Tylko one się u mnie nie trzymają :(

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...