czwartek, 18 czerwca 2015

Odmulanie i podmiana wody w akwarium

podmiana wody w akwarium
Odmulanie i podmiana wody w akwarium, to czynności które musisz wykonywać regularnie jeżeli zależy Ci na pięknym wyglądzie zbiornika. Szczególnie jeżeli Twoje akwarium ma objętość mniejszą niż 150 litrów i mieszka w nim sporo zwierząt, odmulanie wraz z podmianą wody jest wręcz koniecznością.

Dlaczego zabieg odmulania jest taki ważny? Akwarium, to zamknięty ekosystem. Wpada do niego tylko to na co pozwolisz, ale jednak wpada. Rybom do życia sama woda nie wystarczy, a roślinom warto od czasu do czasu dostarczyć trochę nawozu. To wszytko sprawia, że w wodzie akwariowej może następować stopniowe zwiększanie stężenia niektórych związków. Bakterie nitryfikacyjne wszystkiego za nas nie wyczyszczą, a i rośliny wszystkiego nie zużyją. Dlatego do zachowania w akwarium wspominanej już równowagi konieczne jest stosowanie odmulania i podmian wody przy użyciu odmulacza. Bez regularnego przeprowadzania tego zabiegu w najlepszym wypadku zetkniesz się co najmniej z problemem glonów w akwarium.


odmulacz do akwarium


Odmulanie to w zasadzie bardziej zaawansowana forma podmiany wody. Dzięki odmulaczowi jesteś bowiem w stanie nie tylko w bezpieczny i suchy sposób pobrać z akwarium część wody, ale również wraz z nią oczyścić dno z zalegających na nim nieczystości. Dzięki takiemu zabiegowi efektywność usuwania z wody azotanów jest znacznie większa. Usuwasz bowiem nie tylko związki azotu znajdujące się bezpośrednio w wodzie, ale także redukujesz ich źródło, którym są zanieczyszczenia znajdujące się na dnie. Nazwijmy te nieczystości mułem i przejdźmy do szczegółów.


odmulanie akwariumpodmiana wody w akwarium


odmulanie akwariumpodmiana wody w akwarium


Na czym polega cały zabieg odmulania? Odmulacz do akwarium zbudowany jest z dwóch głównych elementów i czasami całej masy drobiazgów, bez których ostatecznie można by się obyć. Tymi najważniejszymi częściami są dwie rury, a w zasadzie rura i wąż, którego średnica jest mniejsza od średnicy rury. Całość działa na zasadzie zassania wody, a następnie jej przelewaniu do pojemnika ustawionego poniżej dna akwarium. Dzięki grawitacji, po zassaniu, woda sama będzie się przelewała, a Twoim zadaniem jest wtykanie końca rury w żwir znajdujący się na dnie. Razem z wodą zasysane są zarówno zanieczyszczenia jak i same kamyki, jednak podniesienie odmulacza ponad poziom żwiru powoduje opadnięcie kamyków. Lekki muł pozostaje natomiast we wnętrzu rury i wraz z wodą zostaje odessany do zewnętrznego naczynia.


odmulanie akwariumpodmiana wody w akwarium


odmulanie akwariumpodmiana wody w akwarium


Częstym problemem wielu akwarystów jest brak kontroli nad przepływem pobieranej wody, co skutkuje zbyt szybkim napełnianiem zewnętrznego naczynia. To z kolei powoduje, że czas jaki masz na czyszczenie dna akwarium jest bardzo krótki. Można oczywiście podmienić większą ilość wody, co wydłuża cały proces, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Regularna podmiana zbyt dużej ilości wody również może negatywnie wpłynąć na utrzymanie równowagi w zbiorniku i doprowadzić podobnie jak przy braku podmian do nadmiernego wzrostu glonów w akwarium. Istnieje jednak bardzo proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy podczas odmulania ścisnąć wężyk przy każdym uniesieniu wlotu odmulacza powyżej dna. Spowalnia to przepływ wody w momentach zmiany miejsca odmulania i przyspiesza opadanie żwiru. Jednocześnie nie powoduje opadania odessanego mułu. Ciężko jest bowiem ścisnąć wężyk tak by woda w ogóle przez niego nie przepływała, a nawet niewielki przepływ wystarcza by zanieczyszczenia nie wróciły na dno wraz ze żwirem.


odmulanie akwariumpodmiana wody w akwarium


Zastosowanie przedstawionego powyżej sposobu nie wymaga inwestowania w żadne wymyślne konstrukcje. Jest proste, tanie i zapewniam Cię, że niezwykle skuteczne. I nie przejmuj się, że podczas pojedynczego cotygodniowego odmulania, przy podmianie 10% wody nie jesteś w stanie posprzątać całego dna. Dla osiągnięcia efektu krystalicznie czystej wody wystarczy, że odmulanie będzie przeprowadzone regularnie, a także będzie poprzedzone czyszczeniem szyb akwarium. To już jednak temat na kolejnego posta.


P.S.

Po odmulaniu nie zapomnij dolać do akwarium czystej, najlepiej wcześniej przefiltrowanej wody. WIĘCEJ O:

2 komentarze:

  1. No też mam akwarium więc muszę się męczyć z odmulaniem, ale przynajmniej ładnie wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odmulanie wcale nie musi być męczące. Trzeba je sobie tylko dobrze zorganizować. Mnie zajmuje 10 - 15 minut, a efekty są rewelacyjne :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...