sobota, 3 stycznia 2015

Dzbanecznik - nowy dzbanek

dzbanecznik
Wszystko wskazuje na to, że proces aklimatyzacji dzbanecznik ma już za sobą. Od kiedy roślina zamieszkała w miniszklarnii wraz z rosiczką i muchołówką, wypuściła już trzy liście. Teraz na dwóch z nich dzbanecznik wytwarza całkiem nowe dzbanki :) a jak wiadomo, dzbanki na dzbaneczniku to rzecz bardzo pożądana...

Spodziewałem się, że niedługo po zakupieniu mojego pierwszego dzbanecznika, roślina straci wszystkie dotychczasowe dzbanki. Tak to już z tymi owadożernymi jest, że podczas aklimatyzacji przeważnie tracą większość wytworzonych wcześniej pułapek. Nic na to nie poradzisz. Cała sztuka polega jednak na tym, by roślia poczuła się dobrze w Twoim towarzystwie i wytworzyła nowe dzbanki. Te powinny już dużo dłużej cieszyć, zarówno Ciebie jak i dzbanecznika... :)


dzbanecznikdzbanecznik


dzbanecznikdzbanecznik


Co zrobić aby dzbanecznik polubił również Ciebie? Dużo zależy od hodowanego gatunku, ale warto pamiętać o podstawowych warunkach. Dzbaneczniki są epifitami, stąd podłoże, w którym są hodowane musi być bardzo przepuszczalne, umożliwiając tym samym dostęp powietrza do korzeni. Woda, którą podlewasz roślinę powinna odpływać z doniczki i nie pozostawać w podstawce. Jeżeli już tam pozostaje, to sama doniczka nie może być w niej zanurzona, tak aby powietrze dostawało się do korzeni również przez otwór od spodu doniczki. Z pomocą przychodzi tu keramzyt, na którym stawiamy doniczkę. Dzięki temu zwiększamy również wilgotność wokół dzbanecznika. Pamiętaj również o tym, że zastosowana woda nie może być twarda. Najlepiej sprawdzi się deszczówka, woda destylowana lub demineralizowana.


dzbanecznikdzbanecznik


dzbanecznikdzbanecznik


Na koniec dwa słowa o świetle i temperaturze. Dzbaneczniki jako rośliny tropikalne są raczej światło i ciepłolubne. Stąd zimą dobrze jest pomyśleć o doświetlaniu. Natomiast jeżeli chodzi o temperaturę, to wiele gatunków do wytworzenia dzbanków wymaga chłodniejszych o klika, a czasem nawet kilkanaście stopni nocy. Zanim zatem wybierzemy konkretny gatunek, warto dowiedzieć się jakie będzie miał wymagania. Potem może być ciężko dogodzić roślinie...WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...