piątek, 5 lipca 2019

Rośliny i klimatyzacja

rośliny i klimatyzacja
Wysokie temperatury za oknem sprawiają, że latem często korzystamy z klimatyzacji - w szczególności w biurach. Nic dziwnego. Przy temperaturze znacznie przekraczającej trzydzieści stopni w cieniu, ciężko się funkcjonuje, a o wydajnej pracy trudno w ogóle mówić. Warto jednak zwrócić uwagę w jaki sposób klimatyzacji używamy, gdyż może mieć ona wpływ nie tylko na nas, ale także na rośliny, które pracują razem z nami :)

Nie od dziś wiadomo, że klimatyzacja poza zaletami ma również swoje minusy. Uwydatniają się one przede wszystkim przy jej nieodpowiednim używaniu, ale ponieważ ludzie są z natury niecierpliwi i lubią mieć wszystko "na już", często zdarza się, że używają klimatyzacji właśnie w nieodpowiedni sposób. Chodzi mi głównie o ustawienie zbyt niskiej temperatury w stosunku do tej panującej za oknem. Nierzadko zdarza się, że różnica potrafi wynosić nawet kilkanaście stopni...


klimatyzacja i rośliny


Jeżeli klimatyzacja w biurze nie jest włączona na stałe i używamy jej tylko w godzinach pracy, serwujemy roślinom prawdziwą huśtawkę temperatur. Nie testowałem i prawdopodobnie nigdy nie sprawdzę jak reagują na takie warunki wszystkie gatunki roślin, jakie opisuję na swoim blogu, ale miałem okazję zaobserwować jak zachowuje się w takiej sytuacji dracena. No cóż - zdjęcia nie pozostawiają złudzeń - w ciągu dwóch dni dracena zrzuciła większość swoich liści. I uprzedzając ewentualnie pytania od razu odpowiem - roślina nie stała bezpośrednio w strumieniu powietrza wydobywającego się z klimatyzatora. Przyczyną zrzucenia liści był tylko i wyłącznie nagły spadek temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajdowała.


rośliny i klimatyzacjaklimatyzacja i rośliny


Zwolenników klimatyzacji proszę o wyrozumiałość - nie mam nic przeciwko jej używaniu. Pamiętajmy jednak, że wszelkie ekstremalne sytuacje nie przynoszą zwykle nic dobrego i gdy przychodzimy zgrzani do biura, ustawienie klimatyzatora blisko wartości minimalnych może być zgubne zarówno dla naszego zdrowia jak i kondycji roślin, które współdzielą z nami tę samą przestrzeń. Jak zwykle warto zatem pomyśleć o równowadze, a także uzbroić się w odrobinę cierpliwości przy osiąganiu komfortowych dla wszystkich warunków pracy.WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...