poniedziałek, 15 grudnia 2014

Hodowla rosiczki - podlewanie

rosiczka przylądkowa
Większość osób rozpoczynających hodowlę rosiczki zwraca dużą uwagę na to, by ich roślina nie była "głodna". Panuje powszechne przekonanie, że skoro roślina jest owadożerna, to powinna regularnie "jeść" owady. Tymczasem, owad dla rosiczki jest jak nawóz dla każdej innej rośliny - przez dłuższy czas spokojnie można się bez niego obejść. Natomiast najbardziej wpływającym na kondycję rośliny zabiegiem, zarówno w hodowli rosiczki jak i większości pozostałych roślin owadożernych, jest podlewanie.

Pożeranie owadów przez rośliny dla większości ludzi jest tematem interesującym i budzącym zaciekawienie. Często właśnie z tego powodu decydujemy się na hodowlę rosiczki. Zanim jednak doczekamy się mrożącego krew w żyłach widowiska ;) musimy zadbać o to, by roślina zaaklimatyzowała się w nowych warunkach. Aby przejść przez ten proces bez większych komplikacji musisz skupić się na tym, co w hodowli rosiczki jest najważniejsze - podlewaniu.


rosiczkarosiczka przylądkowa


podlewanie rosiczki


Jak widać na dzisiejszych zdjęciach, mnie na początku hodowli nie do końca udało się zapewnić roślinie optymalne warunki, a przy tym zdecydowałem się także na obserwacje kwitnienia rosiczki. Nie do końca regularne podlewanie, a także wysiłek związany z kwitnieniem spowodowały, że wielu liściom rosiczki w sporej części poprzysychały końcówki. Nie wygląda to zbyt pięknie i właśnie dlatego o tym piszę. Jeżeli zamierzasz hodować rosiczkę pamiętaj o kilku podstawowych zasadach podlewania:


  • podlewaj roślinę wodą deszczową, destylowaną bądź demineralizowaną,
  • wodę wlewaj do podstawki, w której stoi doniczka, a nie bezpośrednio do doniczki,
  • nigdy nie stosuj nawozów - tę rolę u rosiczek pełnią muchy i inne owady
  • nie dopuszczaj do przeschnięcia podłoża - w podstawce cały czas powinna znajdować się woda

Właśnie tego ostatniego punktu nie udało mi się spełnić i moja rosiczka nie wygląda w tej chwili idealnie. Na szczęście rośliny dosyć szybko potrafią wybaczać nam nasze błędy. Zmiany na lepsze powinny być widoczne już w następnym poście dotyczącym hodowli rosiczki.WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...