niedziela, 12 marca 2017

Fikus benjamin przycinanie

fikus benjamin przycinanie
Fikus benjamin jest stosunkowo szybko rosnącą rośliną. Z tego względu powinien być regularnie przycinany. Dzięki zabiegowi przycinania będzie lepiej wyglądał i zajmował mniej miejsca, którego w naszych mieszkaniach zwykle brakuje. A nawet gdy zależy Ci by Twoja roślina osiągnęła spore rozmiary, to i tak warto o przycinaniu fikusa benjamina pamiętać...

Powodów by przycinać fikusa benjamina jest kilka. Pierwszy i najważniejszy, to dbanie o wygląd rośliny. Nieprzycinany fikus benjamin będzie miał wyciągnięte w stronę światła długie pędy. Z biegiem czasu na ich znacznej części zrzuci liście, a zielone pozostaną jedynie wierzchołki gałązek. Nie wygląda to zbyt pięknie, a przecież jedną z głównych przyczyn, dla których otaczamy się roślinami w domu są względy estetyczne... Co zatem zrobić by uniknąć takiej sytuacji? A jeżeli już wystąpiła, to jak jej przeciwdziałać? Tu z pomocą przychodzi nam właśnie przycinanie. Zabieg przeprowadzany regularnie powoduje, że fikus zagęszcza koronę i wypuszcza większą liczbę mniejszych liści. Dzięki przycinaniu wierzchołkowych pędów, sygnał do wzrostu otrzymują te boczne. Ich wzrost przyczynia się do poprawy wyglądu rośliny, która zaczyna bardziej przypominać drzewko niż nieregularny krzak - a na tym najczęściej nam zależy.

Jednak nie każdy fikus benjamina prowadzi się w ten sam sposób. Wszystko zależy od efektu końcowego jaki chcemy osiągnąć, a także miejsca, które wybierzemy dla swojej rośliny. W jednym przypadku zależy nam na wyhodowaniu dużego drzewa, które będzie stało na podłodze i wypełniało sporą przestrzeń wokół. W innym, naszym celem może być stosunkowo niewielkie drzewko bonsai stojące na biurku, półce lub parapecie. Fikus benjamin jest pod tym względem rośliną bardzo elastyczną i doskonale potrafi dostosować się do naszych preferencji. Musisz nim tylko odpowiednio pokierować :)

Poniżej znajdziesz kilka moich propozycji na wygląd fikusa benjamina, który możesz osiągnąć głównie przez regularne przeprowadzanie zabiegu przycinania rośliny.

Fikus bonsai


Tę krótką charakterystykę zaczynam od fikusa bonsai. Jest to bowiem jeden z najczęściej poszukiwanych tematów w kwestii kształtowania tych roślin. Tematyka bonsai jest bardzo szeroka i w swoich ramach obejmuje bardzo różne formy kształtowania zarówno samego pnia jak i korony. Najprostszą do osiągnięcia jest regularne drzewko z prostym pniem i właśnie tę formę polecam Ci jeżeli pragniesz stworzyć ze swojego fikusa bonsai.


fikus benjamin przycinaniefikus benjamin przycinanie


fikus benjamin przycinanie


Nie ma się co oszukiwać. Osiągnięcie efektu miniaturowego drzewka wymaga wielu lat i regularnie przeprowadzanych zabiegów. Na szczęście jednak, tak jak wspomniałem już na wstępie, fikus benjamina jest szybko rosnącą rośliną. Dzięki temu pierwsze efekty zabiegów są widoczne po stosunkowo krótkim okresie czasu. Prezentowana na zdjęciach roślina ma teraz około 10 lat. Posadziłem ją z sadzonki wierzchołkowej, którą ukorzeniłem w sposób opisany w poście na temat rozmnażania fikusa. Teoretycznie bonsai możesz stworzyć prawie z każdego gatunku drzewa, jednak lepszy i szybszy efekt osiągniesz jeżeli Twoja sadzonka będzie pobrana z odmiany o nieco mniejszych liściach np ficus natasha. Przycinanie warto rozpocząć już w pierwszym roku wzrostu rośliny, usuwając zbędne, zbyt nisko położone boczne pędy. Kolejne zabiegi przycinania powinny być przeprowadzane regularnie co klika miesięcy. Istotne jest zaplanowanie wysokości drzewka, po osiągnięciu której konieczne staje się przycinanie głównego pędu wierzchołkowego. Dzięki temu fikus nie będzie już rósł w górę i zacznie intensywniej rozwijać koronę. W zahamowaniu intensywnego przybierania wysokości rośliny pomaga również jej przesadzenie do płytkiego naczynia. Zastosowanie tego zabiegu uniemożliwia rozrost korzeni w głąb podłoża, a jedynie na ich rozwój w poziomie. Znajduje to swoje odbicie w wyglądzie drzewka, które zamiast rosnąć w górę, staje się bardziej zwarte i zagęszcza koronę. Jeżeli temat kształtowania fikusa na bonsai zainteresował Cię bardziej, zapraszam do śledzenia rozwoju Ficus exotica bonsai.

Fikus - regularne drzewko


Nie każdy jest entuzjastą drzewek bonsai. Jednak o wiele przyjemniej posiadać fikusa w kształcie drzewa, a nie nieregularnego krzaka. Dla osób, których interesuje nieco większy rozmiar fikusa mam propozycję przedstawioną poniżej.


fikus benjamin przycinaniefikus benjamin przycinanie


Osiągnięcie takiego efektu podobnie jak w przypadku bonsai, również wymaga regularnego przycinania. Jednak w tym przypadku pozwalamy roślinie na osiągnięcie większej wysokości, a także nie przesadzamy jej do płytkiego pojemnika. Wystarczy klasyczna doniczka, która nie powinna jednak być zbyt duża. Osiągnięcie efektu okrągłej, regularnej korony jest prostsze jeżeli posadzimy razem klika sadzonek, które następnie będziemy zaplatać w miarę przyrostu ich wysokości. Ostatecznie sadzonki zrosną się ze sobą tworząc jeden zwarty pień i regularną, dosyć gęstą koronę. Więcej na temat zrastania pni fikusów możesz przeczytać w postach poświęconych ablaktacji.

Fikus na wąsko


Często zdarza się tak, że nie mamy zbyt wiele miejsca dla naszego fikusa, a z różnych względów zależy nam na posiadaniu nieco większej rośliny. Fikusy doskonale oczyszczają powietrze z toksyn (szczególnie formaldehydu), a także są jego świetnymi nawilżaczami. Stąd dobrym pomysłem jest posiadanie fikusa w sypialni. Jak zatem pogodzić niewielką ilość miejsca z większym rozmiarem rośliny? Właśnie przez odpowiednie przycinanie fikusa...


fikus benjamin przycinaniefikus benjamin przycinanie


Tym razem jednak nie przycinamy fikusowi głównego pędu. Pozwalamy mu rosnąć do góry. Przycinamy natomiast wszystkie pędy boczne, pozostawiając krótkie, posiadające od 3 do 5 listków gałązki. Dzięki temu uzyskujemy efekt wysokiego zielonego słupka, który z racji swojej niewielkiej szerokości zmieści się w wiele niedostępnych dla klasycznego fikusa miejsc. W tej metodzie prowadzenia rośliny istotną kwestią jest zastosowanie odpowiedniej podpórki, która pozwoli na podtrzymywanie wiotkiego w pierwszej fazie wzrostu wierzchołka rośliny. Z czasem pień fikusa grubieje i usztywnia się. Jednak zanim utrwali pożądany kształt, musi być dobrze podparty. Proces wzrostu i kształtowania (wraz z przycinaniem) fikusa przedstawionego na załączonych zdjęciach został szczegółowo opisany na tym blogu.


fikus benjamin przycinanie


Powyższe pomysły na wygląd fikusa benjamina, są  tylko wybranymi propozycjami. W tworzeniu nowych form ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Rośliny, a fikusy w szczególności, dostosowują się do narzucanych im warunków i jeżeli tylko nie zapomnisz o zabiegu regularnego przycinania, z pewnością będą stanowiły doskonały element dekoracyjny Twojego pomieszczenia.WIĘCEJ O:

4 komentarze:

 1. Bardzo ładnie, fajny poradnik swoją drogą, ja zawsze boje się że po przycięciu kwiaty zwiędną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, właśnie między innymi z powodu takich obaw napisałem tego posta. Większość roślin wręcz wymaga przycinania. Fikus benjamina dzięki regularnemu przycinaniu zagęszcza koronę i dużo ładniej wygląda :)

   Usuń
 2. Dostałam beniamina i po przeprowadzce z jednej strony całkiem zrzucił liście. Jak najlepiej go przyciąć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fikus prawdopodobnie ma dostęp światła tylko z jednej strony. Proponuję obracać roślinę od czasu do czasu - nie zbyt często - raz na dwa trzy miesiące. Zbyt częste obracanie może spowodować odwrotny efekt i dalszą utratę liści. W chwili obecnej poprzycinałbym zbyt mocno rozrośnięte gałązki i obrócił fikusa do światła stroną po której nie ma liści. Pozdrawiam

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...