czwartek, 15 stycznia 2015

Rozmnażanie fikusa

rozmnażanie fikusa
Doszedłem do wniosku, że po prawie dwóch latach prowadzenia bloga, czas zamieścić krótką ściągawkę na temat rozmnażania fikusa benjamina. I pomimo tego, że w poście na temat sadzonki pierwszego na blogu fikusa, napisałem jak go rozmnożyłem, to jednak nie ma to, jak zobaczyć wszystko na własne oczy. Wszak jeden obraz potrafi powiedzieć więcej niż tysiąc słów...

Nie ma tu w zasadzie nic skomplikowanego, pod warunkiem, że masz dostęp do rosnącego już fikusa i możesz odciąć sobie wierzchołek jednej z gałązek wraz z kilkoma listkami. Odciętą gałązkę należy następnie umieścić w naczyniu z wodą i... czekać. Naturalnie jak zwykle istotne jest oświetlenie, dlatego naczynie z gałązką lepiej postawić przy oknie na parapecie niż zamknięte w ciemnej szafie ;)


rozmnażanie fikusa


rozmnażanie fikusarozmnażanie fikusa


rozmnażanie fikusa


rozmnażanie fikusa


Pojawienie się korzeni to zwykle kwestia kilkunastu dni, chociaż czasami trzeba poczekać dłużej. Korzenie rosną dosyć wolno i chociaż nie ma takiej konieczności, to ja zwykle czekam aż osiągną długość kliku cm.


rozmnażanie fikusa


rozmnażanie fikusarozmnażanie fikusa


rozmnażanie fikusarozmnażanie fikusa


rozmnażanie fikusarozmnażanie fikusa


rozmnażanie fikusa


rozmnażanie fikusarozmnażanie fikusa


rozmnażanie fikusa


Kiedy gałązka ma już klika dłuższych korzonków możesz umieścić ją w doniczce z ziemią. Pamiętaj o regularnym podlewaniu. Przesuszenie sadzonki na tym etapie z pewnością nie przyspieszy jej wzrostu... System korzeniowy jest jeszcze delikatny i słabo rozwinięty, dlatego szczególnie w pierwszych tygodniach od posadzenia warto regularnie doglądać fikusa. O tym co robić dalej przekonasz się przenosząc się do jednego z pierwszych postów na blogu, a także śledząc kolejne.
8 komentarzy:

 1. Ja stosuję jeszcze kilka zasad:
  1. Po odcięciu gałązki warto opłukać miejsce cięcia (na uciętej gałązce), letnią wodą (o temp. pokojowej).
  2. Po opłukaniu a przed umieszczeniem uciętej gałązki w pojemniku z wodą, warto pozwolić przeschnąć ranie, a więc pozostawić gałązkę na ok. 24 godz. np na papierowym ręczniku.
  3. Po umieszczeniu gałązki w pojemniku z wodą, warto na całość nałożyć np worek foliowy z kilkoma otworami.
  4. Dodatkowo gdy sadzonka wypuści kilka symetrycznie rozłożonych korzonków, w momencie sadzenia do ziemi, warto delikatnie rozłożyć promieniście te korzonki, dzięki czemu względnie szybko uzyskamy ciekawe nebari.
  Tych kilka zasad zapewnia niemal 100% powodzenie.
  Ponadto jeżeli ktoś ma starsze, dłużej formowane drzewko, a chce pozbyć się zbędnego ale uformowanego już konaru, warto spróbować ukorzenić taki zdrewniały, uformowany, gruby konar. Przestrzegając wyżej wymienionych zasad ukorzeniania, udało mi się w bardzo krótkim czasie uzyskać ciekawe mame bonsai (wysokość wraz z doniczką ok. 9 cm). Wstawiłbym fotkę ale chyba nie ma takiej możliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie próbowałem 24 godzinnego przesuszania przed umieszczeniem gałązki w wodzie. Sprawdzę przy okazji ukorzeniania grubszego konaru, chociaż w takich wypadkach słyszałem, że warto posłużyć się ukorzeniaczem.

   Foliowy worek podniesie wilgotność wokół rośliny i faktycznie może być wsparciem w pierwszych dniach, kiedy sadzonka jeszcze nie wykształciła korzeni, ale u mnie nigdy nie było to konieczne.

   Cenna uwaga z ułożeniem korzeni. Nawet jeżeli w momencie sadzenia rośliny nie mamy jeszcze planów co do jej przyszłości, równomierne rozłożenie korzeni pozytywnie wpłynie na jej rozwój.

   Usuń
 2. Chcę właśnie 'wyhodować" sobie fikusa ze szczepki ,ale u nikogo znajomego nie mogę znaleźć tej rośliny :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny poradnik jak rozmnożyć fikusa nigdy mi się to nie udawało spróbuje w taki sposób jaki prezentujecie w artykule.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zawarte porady zachęcają i pomagają w uprawie fikusów :) To jeden z celów tego bloga. W razie pytań lub problemów przy rozmnożeniu fikusa proszę pisać :)

   Usuń
 4. Super! Zawsze mnie zastanawiało jak to się rozmnaża żeby było ich więcej niby takie banale ale jednak wiedzę jakąś trzeba mieć żeby to wgl urosło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmnażanie fikusa do dopiero początek. Zachęcam do bardziej "zaawansowanych" eksperymentów z fikusami i innymi roślinami :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...