poniedziałek, 13 czerwca 2016

Chłodzenie akwarium - jak latem utrzymać odpowiednią temperaturę?

chłodzenie akwarium
Chłodzenie akwarium to temat, który powraca wraz z upałami każdego lata. Wysokie temperatury za oknem w połączeniu z pokrywą i oświetleniem generującym niemało ciepła powodują, że temperatura wody w akwarium zaczyna sięgać wartości niebezpiecznych, a przynajmniej niekomfortowych dla jego mieszkańców. Dochodzące do tego ryzyko gwałtownego rozwoju sinic sprawia, że problem jest naprawdę poważny...

W trakcie swoich doświadczeń związanych z akwarystyką słyszałem i czytałem o różnych sposobach radzenia sobie z tym problemem. Dosyć powszechny (chociaż według mnie kontrowersyjny) sposób, to częste podmiany zimną wodą pobraną prosto z kranu. No cóż, efekt z pewnością jest gwarantowany, ale krótkotrwały. Serwujemy przy tym rybkom regularną (i niewskazaną) huśtawkę temperatury wody. Do tego dochodzi kwestia chloru, który nie zdążył się ulotnić - generalnie słabo to wygląda. Drugi podobny do pierwszego sposób chłodzenia akwarium, to umieszczanie w nim kostek z lodem. Pozbywamy się problemu chloru, ale huśtawki temperatury wody mogą być jeszcze większe. Konia z rzędem również temu, kto nadąży z regularną produkcją lodu...


chłodzenie akwarium


Obydwa opisane powyżej sposoby mają jeszcze jedną bardzo poważną wadę. Wymagają Twojego częstego i regularnego zaangażowania w cały proces. Tym czasem w sytuacji ciągłego podgrzewania wody w akwarium, z jaką mamy do czynienia latem, cały proces powinien być zautomatyzowany... Trzecim sposobem na chłodzenie akwarium, z jakim się spotkałem, było całkowite zaciemnienie. Polega na wyłączeniu światła, a czasami na zakryciu akwarium tak by docierało do niego również jak najmniej światła z zewnątrz. Sposób o tyle dobry, że eliminujemy jedno z głównych źródeł ciepła i ograniczamy jednocześnie rozrost glonów. Jednak na dłuższą metę ucierpią na tym również rośliny, a przy tym także i my tracimy największą zaletę posiadania akwarium, jaką jest ozdoba pomieszczenia i możliwość obserwacji podwodnego życia.


wentylator do chłodzenia akwarium


Tu jednak dochodzimy do sedna sprawy, czyli wyeliminowania źródeł ciepła. Problem z upałami nie wynika z tego, że woda grzeje się od powietrza w temperaturze pokojowej (która w mieszkaniu nawet w upały nie przekracza akceptowalnych wartości 26 - 27 stopni), a z tego, że taka temperatura powietrza w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, by zapewnić wystarczające odprowadzenie ciepła generowanego przez oświetlenie pod pokrywą akwarium. Prostym, a jednocześnie doskonałym rozwiązaniem okazuje się tu zastosowanie wymuszonej wentylacji, czyli zainstalowanie wentylatora.


wentylator do chłodzenia akwarium


Chłodzenie dzięki wentylatorowi zachodzi na dwa sposoby. Pierwszy, o którym już wspominałem, to wymiana gorącego powietrza pod pokrywą akwarium, dzięki czemu ograniczasz nagrzewanie wody. Drugi (który jest pochodną pierwszego), to zwiększenie parowania wody z akwarium, które również ma działanie chłodzące. Do efektu parowania potrzebna jest bowiem energia, która pobierana jest również z akwarium. Między innymi dlatego jest Ci zimno gdy wychodzisz z wody i masz mokrą skórę... Drobnym efektem ubocznym tego rozwiązania jest konieczność uzupełniania wody w akwarium. Przy wymuszonej wentylacji dolewanie wody może być konieczne nawet co drugi dzień. Jest to jednak czynność znacznie rzadziej powtarzana i prostsza niż w przypadku podmian wody lub produkcji i wrzucania lodu kilka razy na dzień... W celu ograniczenia parowania możesz również podłączyć zasilanie wentylatora do tego samego czasowego włącznika, co oświetlenie. Wymuszona wentylacja potrzebna jest bowiem tylko wtedy gdy pod pokrywą robi się cieplej niż na zewnątrz, czyli gdy zapalone jest światło.


chłodzenie akwarium


Wracając do samego wentylatora. W sprzedaży (głównie w sklepach z częściami elektronicznymi) znajdziesz wentylatory w różnych rozmiarach, najczęściej zasilane napięciem 12 V. Zarówno sam wentylator jak i zasilacz do niego nie powinny kosztować więcej niż kilkanaście zl. Oczywiście cena zależy od wybranego modelu i producenta. Przy okazji wizyty w sklepie z częściami elektronicznymi warto zapytać się również o przyrząd do regulacji obrotów wentylatora. Najczęściej do osiągnięcia zamierzonego efektu nie ma potrzeby by wentylator działał z pełną mocą, a zmniejszenie jego obrotów wyeliminuje problem ewentualnego hałasu (albo raczej szmeru) generowanego przez urządzenie.


chłodzenie akwarium - wentylator


chłodzenie akwariumchłodzenie akwarium


chłodzenie akwarium


Na zakończenie pozostaje jeszcze kwestia zamontowania wentylatora. Na zdjęciach możesz zobaczyć jak to wygląda w moim akwarium. W każdym przypadku szczegóły rozwiązania montażu będą jednak zależały od konstrukcji pokrywy, rozmieszczenia otworów wentylacyjnych (powietrze musi się wymieniać), a także rozmiaru wentylatora. Jeżeli akwarium stoi przy ścianie warto również zwrócić uwagę by wentylator prosto w nią nie dmuchał. Mogło by to bowiem skutkować powstaniem nieestetycznego i trudnego do usunięcia śladu. Lepiej zatem jeżeli powietrze będzie zasysane pod pokrywę akwarium. Zwróć także uwagę na sam sposób montażu. Wentylatory nie są urządzeniami wodoodpornymi. Kontakt z wodą w tym przypadku mógłby się źle skończyć nie tylko dla wentylatora, ale także dla mieszkańców akwarium...WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...