piątek, 26 lipca 2013

Bonsai - przesadzanie

Od ostatniego cięcia naszego kandydata na bonsai upłynął miesiąc. Drzewko jest wyjątkowo wyrozumiałe (tak jak pozostałe moje rośliny) i pozytywnie reaguje na wszystkie wykonywane przy nim zabiegi. A w każdym razie nie reaguje negatywnie, czyli nie zrzuca liści... ;) Ponieważ lato jest w pełni, a dzień się już niestety skraca, uznałem, że jest to najwyższy moment na przesadzenie rośliny do docelowej doniczki, jeżeli chcę to zrobić jeszcze w tym roku. Poniżej możecie zobaczyć krok po kroku, jak wyglądało przesadzenie fikusa do płaskiego naczynia.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku przesadzania głównego opisywanego na blogu fikusa ("Pierwsze przesadzanie"), ze względu na ilość zdjęć wprowadziłem podział na trzy grupy:
  • przygotowanie
  • przesadzanie
  • podlewanie

Przygotowanie do przesadzania bonsai


fikus bonsai przesadzaniefikus bonsai przesadzanie


Tuż przed przesadzeniem dokonałem jeszcze jednego korekcyjnego cięcia. Jak widać na pierwszej fotografii drzewko było dosyć mocno pochylone i obawiałem się, że po przesadzeniu do płytkiego naczynia roślina będzie się przewracała. Z tego względu postanowiłem zmniejszyć jeszcze koronę drzewka, a także przygotowałem sobie drut, który miał stabilizować fikusa do czasu kiedy wzmocnią się jego korzenie. Ostatecznie jednak okazało się, że zastosowanie drutu nie będzie konieczne.

Przesadzanie bonsai


fikus bonsai przesadzaniefikus bonsai przesadzanie


Plastikowa doniczka pozwala na jej ściśnięcie, co powoduje poluzowanie ziemi i umożliwia łatwe wyjęcie rośliny z doniczki wraz z całą bryłą korzeniową.


fikus bonsai przesadzaniefikus bonsai przesadzanie


Fikus znajdował się w głębokiej doniczce. Dlatego po wyjęciu rośliny konieczne było znaczne zredukowanie ilości ziemi i części bryły korzeniowej.


fikus bonsai przesadzaniefikus bonsai przesadzanie


Z początkowej objętości ziemi pozostało nie więcej niż 25%. Najdłuższe korzenie należy przyciąć.


fikus bonsai przesadzanieziemia do fikusa


Do płaskiej doniczki nasypuję mieszanki podłoża przeznaczonego dla roślin prowadzonych jako bonsai.


ziemia do fikusafikus bonsai przesadzanie


Nasypaną ziemię należy delikatnie ubić wzdłuż ścianek naczynia i na jego środku. Do tak przygotowanego zagłębienia nasypujemy jeszcze trochę luźniej ziemi i umieszczamy w nim roślinę. Następnie uzupełniamy wolną przestrzeń po bokach.

Podlewanie po przesadzaniu


fikus bonsai przesadzaniefikus bonsai przesadzanie


fikus bonsai przesadzaniefikus bonsai przesadzanie


Po przesadzeniu podlewamy roślinę znaczną ilością (około 1 litra) wody. Należy pamiętać, aby podlewać stosunkowo powoli, aby nie doprowadzić do spłukania świeżej nieustabilizowanej jeszcze ziemi. Podlewamy na całej powierzchni niewielkim strumieniem wody. Znaczna jej część wypłynie przez otwory na spodzie doniczki, dlatego pamiętajmy o podstawce lub miejscu, któremu woda nie zaszkodzi.WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...