poniedziałek, 22 lipca 2013

Przesadzanie fikusa

Nadszedł wreszcie moment na przesadzenie fikusa. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć krok po kroku jak ten zabieg wyglądał. Starałem się aby wszystko było możliwie dobrze widoczne.

Ze względu na fakt, że zdjęć tym razem jest nieco więcej, podzieliłem je na trzy grupy, zgodnie z podziałem:
  • przygotowanie do przesadzania
  • przesadzanie
  • podlewanie po przesadzaniu
Przypominam, że jeżeli na miniaturach nie wszystko będzie dobrze widoczne, zawsze można na nie kliknąć i zobaczyć obraz w większym rozmiarze. Zapraszam do oglądania :)

Przygotowanie do przesadzaniaprzesadzanie fikusaprzesadzanie fikusaprzesadzanie fikusa


Na pierwszych trzech zdjęciach widzicie czynności, które wykonałem przed przesadzaniem, czyli przygotowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, prezentacja nowej doniczki i umieszczenie w niej drenażu zapobiegającemu gniciu korzeni w razie ewentualnego przelania rośliny.

Przesadzanie fikusaprzesadzanie fikusaprzesadzanie fikusa


Zaczynamy od wyjęcia fikusa ze starej doniczki. Plastikowe pojemniki mają tę zaletę, że można je ścisnąć powodując rozejście się ścianek, co ułatwia wyjęcie całej bryły korzeniowej razem z ziemią. W momencie wyjęcia dobrze jest też chwycić kwiatek tak, aby pień znalazł się między palcami. Dzięki temu możemy obrócić całość kwiatkiem do dołu, zdjąć doniczkę, a bryła korzeniowa razem z ziemią zostaje w naszej dłoni.


przesadzanie fikusaprzesadzanie fikusa


Następnym krokiem jest usunięcie ze spodu resztek kamieni pochodzących ze starego drenażu. Na szczęście kamyki swobodnie odpadają i można się ich łatwo pozbyć.


przesadzanie fikusa


przesadzanie fikusaprzesadzanie fikusa


Do przygotowanej doniczki wsypujemy świeżą ziemię - około 1/3 objętości doniczki - a następnie lekko ją ubijamy do ścianek naczynia, tak aby na środku powstał dołek.


przesadzanie fikusaprzesadzanie fikusa


Z bryły korzeniowej usuwamy zabrudzenia i część starej ziemi i umieszczamy ją w nowej doniczce.


przesadzanie fikusaprzesadzanie fikusa


przesadzanie fikusa


Na koniec dosypujemy i ubijamy świeżą ziemię pilnując aby wypełniła całą pozostałą wolną przestrzeń pomiędzy ściankami naczynia, a bryłą korzeniową rośliny.

Podlewanie po przesadzaniu


przesadzanie fikusaprzesadzanie fikusa


przesadzanie fikusa


Przesadzonego fikusa powinniśmy dosyć obficie podlać, tak aby ziemia opadła i wypełniła wszystkie szczeliny między korzeniami. Ostatnie zdjęcie jest analogiczne do pierwszego z tym, że możemy podziwiać drzewko w nowej doniczce :)


Zabiegi (20.07 - 22.07)

  • Podlewanie 20.07 około 150 ml wody.
  • Podlewanie 22.07 około 100 ml wody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...