sobota, 3 września 2016

Papirus roślina

papirus roślina
Papirus to bardzo ciekawa roślina. Ciekawa, bo zarówno swoim wyglądem jak i wymaganiami znacznie odbiega od pozostałych roślin występujących w naszych mieszkaniach. Papirus jest także prosty w obsłudze. No może poza jednym wyjątkiem - musisz uważać żeby go nie ususzyć... :)

Zasady uprawy papirusa można by opisać jednym zdaniem - papirus lubi wilgoć. Co to oznacza? Raczej nie uda Ci się go przelać. Jako jedna z niewielu roślin uprawianych w mieszkaniu, papirus lubi stać w wodzie. Nie trzeba zatem przejmować się wodą wyciekającą do podstawki podczas podlewania, ani stosować drenażu na dnie doniczki w celu zabezpieczania korzeni przed nadmiarem wilgoci. Co więcej, w przypadku papirusa jest to wręcz niewskazane. Zbyt mała ilość dostępnej wody może ograniczyć rozwój rośliny, a suche powietrze w jej otoczeniu spowoduje przysychanie końcówek liści.


papirus kwiatpapirus roślina


papirus kwiat


Planując w mieszkaniu miejsce dla papirusa, musisz pamiętać o tym, że jest to roślina dosyć spora. Bez problemu osiąga przynajmniej dwa metry wysokości (zależy od odmiany). Jednocześnie jednak łodygi papirusa są stosunkowo cienkie i giętkie. W połączeniu z dużą wysokością skutkuje to przechylaniem się każdej z łodyg w różne strony i grozi ich połamaniem. Z tego względu warto połączyć je obejmą, która będzie przymocowana do podpórki, ściany lub mebla. Dzięki temu łodygi nie będą się łamać, a cała roślina zyska na wyglądzie.


papirus roślinapapirus kwiat


papirus roślinapapirus kwiat


Bardzo ciekawy jest również proces rozmnażania papirusa. W warunkach naturalnych polega na tym, że łodygi rosnące na obrzeżach skupiska tych roślin nie mają oparcia i ulegają złamaniu. Wierzchołek łodygi razem z liśćmi wpada do wody lub na wilgotne podłoże. To właśnie z wierzchołka łodygi papirusa wyrastają korzenie i powstaje nowa roślina. Cały proces możesz zaobserwować na stronie dotyczącej szczegółów rozmnażania papirusa.


papirus roślinapapirus kwiat


papirus roślina


Reasumując można powiedzieć, że papirus to niejako przeciwieństwo pozostałych roślin występujących w naszych domach. Lubi być zalewany i stać w wodzie. Ukorzenia się z wierzchołka, a nie podstawy uciętej łodygi. Przy tym ma niebanalny wygląd i stosunkowo niewielkie wymagania jeżeli chodzi o uprawę. Kolejny cud natury... ;)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...