czwartek, 8 września 2016

Skimmer do akwarium

skimmer do akwarium
Co to takiego jest ten skimmer do akwarium? Ja dowiedziałem się tego dopiero niedawno, gdy postanowiłem zwiększyć ilość docierającego do roślin światła bez dokładania jego nowych źródeł. Skimmer to po prostu filtr powierzchni wody. Wyposażenie akwarium bardzo pożądane :)

Na ilość docierającego do roślin światła wpływ ma nie tylko powierzchnia odbijająca wewnątrz pokrywy, ale także to, jak bardzo zanieczyszczona jest powierzchnia wody w akwarium. Bardzo częstym zjawiskiem jest powstawanie filmu białkowego, czyli warstwy zanieczyszczeń i bakterii, które ograniczają nie tylko światło, ale także wymianę gazową. Negatywny efekt tego zjawiska kumuluje się w akwariach nawożonych co2. Zanieczyszczenia ograniczają bowiem intensywność fotosyntezy, a jednocześnie nie pozwalają na wydostanie się nadmiaru co2 poza zbiornik. Jeżeli borykasz się z takimi problemami masz do wyboru kilka rozwiązań:

  • uwzględnienie w obsadzie akwarium gatunków ryb wyjadających film białkowy np. Molinezje
  • zapewnienie intensywnego ruchu powierzchni wody (często nie rozwiązuje problemu w 100%)
  • zastosowanie skimmera

Dzisiaj zajmiemy się tym trzecim, najskuteczniejszym sposobem. Skimmer, to filtr powierzchni wody. Jego wlot znajduje się u góry, tak, że podczas pracy woda niejako wlewa się do niego. Wewnątrz znajduje się przeważnie niewielki wkład filtrujący i pompa wyrzucająca wodę w dolnej części filtra. Niektóre skimmery nie posiadają własnej pompy. Są jedynie dodatkowym akcesorium (rozszerzeniem) funkcji filtra zewnętrznego. Instaluje się je na wlotowej rurce pobierającej wodę z akwarium. Skuteczność takiego rozwiązania z pewnością zależy od wydajności samego filtra. Ja nie miałem pewności czy mój niewielki zewnętrzny filtr  (Eheim 2211) podoła temu zadaniu i postanowiłem zaopatrzyć się w niezależnie urządzenie.


skimmerskimmer do akwarium


Na rynku wybór tego typu filtrów nie jest duży, a w porównaniu do oferty klasycznych filtrów wewnętrznych lub zewnętrznych jest wręcz znikomy. Z tego względu nie zastanawiałem się długo i wybrałem skimmer Eheim skim350. Nie chcę przez to powiedzieć, że jestem jakimś szczególnym entuzjastą tej firmy, ale muszę przyznać, że mój filtr zewnętrzny działa od kilku lat i nigdy nie miałem z nim problemów. Mając zatem niewielki wybór decyzja była prosta.


skimmerskimmer do akwarium


skimmerskimmer do akwarium


Urządzenie jest stosunkowo niewielkie. W budowie komina zasysającego wodę uwzględniono możliwość zmiany wysokości słupa wody (na skutek parowania lub dolania wody do akwarium). Jest to dosyć istotne, szczególnie przy zbiornikach częściowo lub całkowicie odkrytych lub latem w przypadku chłodzenia akwarium. W takich przypadkach proces odparowywania ma istotny wpływ na poziom wody w akwarium. Skimmer Eheim skim350 jest również wyposażony w regulację wydajności pozwalającą na sterowanie ilością przepompowywanej wody. U mnie przy ustawieniu minimalnej wartości filtr działa bez zarzutu. Skimmer Eheim skim350 nie jest jednak urządzeniem doskonałym. Wlot opisywanego już powyżej komina posiada cztery wcięcia przez które woda dostaje się do wewnątrz. Wcięcia są na tyle duże, że poza filmem białkowym do wnętrza filtra dostają się również zanieczyszczenia, nazwijmy je wielkogabarytowe, takie jak fragmenty roślin. Jest to efekt niepożądany. Doprowadza bowiem do szybkiego zapchania skimmera i konieczności jego czyszczenia. Z problemem można sobie poradzić wstawiając w miejscach wycięć przedmiot ograniczający ich wielkość. Należy jednak pamiętać, że nadmierne ograniczenie przepływu wody spowoduje, że urządzenie nie będzie zasysało filmu białkowego znajdującego się na powierzchni. Lepiej częściej skimmer czyścić niż doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie spełniał swojej roli... Jak widać na załączonych zdjęciach z problemem poradziłem sobie zakładając na wlot komina zwykłą gumkę. Jest to dobry sposób by wyeliminować wpadanie do wnętrza skimmera większych fragmentów roślin przy zachowaniu wystarczającego przepływu wody.


skimmerskimmer do akwarium


Istotną kwestią przy używaniu skimmera jest także rodzaj pokarmu jakim karmisz rybki. Jeżeli jest to pokarm unoszący się na powierzchni wody (nawet przez krótki okres czasu) musisz liczyć się z tym, że spora jego część zostanie wciągnięta do skimmera. Podczas karmienia nie do końca o to chodzi i dlatego warto pomyśleć o karmniku unoszącym się na wodzie, który nie pozwoli na "rozłażenie się" pokarmu po całej jej powierzchni. Karmnik możesz wykonać samodzielnie lub kupić gotowy w sklepie akwarystycznym. Nie powinien kosztować więcej niż kilka złotych choć można spotkać również droższe rozwiązania.


skimmer


skimmer do akwariumskimmer


Na koniec pytanie, czy warto w ogóle skimmer instalować w swoim akwarium. Niewątpliwie jest to dodatkowy element ingerujący w wygląd zbiornika. Wielu osobom będzie to przeszkadzało i na takie rozwiązanie się nie zdecydują. Jeżeli jednak priorytetem dla Ciebie jest krystalicznie czysta powierzchnia wody w akwarium, skimmer wydaje się być wyposażeniem wręcz obowiązkowym.WIĘCEJ O:

2 komentarze:

  1. Ja lampę nabywałem w sklepie https://www.plantica.pl/produkty/oswietlenie/belki/lampy/led i działa u mnie w akwarium już około 3 lat. Bardzo dobra inwestycja, w nocy wygląda takie akwarium świetnie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...