piątek, 9 sierpnia 2013

Sadzonki fikusów do zrastania pni i przycinanie bonsai

Obydwa fikusy, czyli ten bijący rekord wysokości w jak najkrótszym czasie i kandydat na bonsai, mają się dobrze i cały czas są w fazie wzrostu. Niebawem zamieszczę nowe zdjęcia. Dzisiaj jednak chciałbym zwrócić Waszą uwagę na trzy inne tematy tego bloga :)

Trochę ponad miesiąc po ukorzenieniu pierwszej sadzonki mogę wreszcie zaprezentować obydwie rośliny, na których będziemy obserwować proces zrastania pni. Fikus po prawej to ta sama roślina, którą przedstawiłem na zdjęciach ponad miesiąc temu. Jak widać przyrost jest znaczny. Druga sadzonka, (wyraźnie mniejsza) znajduje się już w ziemi od dwóch tygodni i również doskonale się rozwija. Widoczne jasnozielone listki wyrosły już po umieszczeniu fikusa w doniczce.


sadzonki fikusów

Od zrobienia ostatnich zdjęć bonsai, minęło już kilka miesięcy. Drzewko wyraźnie się zagęściło, a także wydłużyło większość gałązek. Z tego względu postanowiłem wprowadzić odrobinę ładu w jego koronie i dokonać drobnego korekcyjnego przycinania. Na dwóch fotografiach poniżej fikus pokazany jest z dwóch stron jeszcze przed przycinaniem.


fikus bonsaifikus bonsai


Kolejne dwa zdjęcia przedstawiają roślinę (również z dwóch stron) tuż po przycinaniu. Na fotografiach widać także listki i gałązki, których zdecydowałem się pozbyć.


fikus bonsaifikus bonsai

Po przycinaniu wyraźnie widać, że korona jest bardziej zwarta, a drzewko sprawia wrażenie uporządkowanego :)


Na zakończenie tego posta zachęcam również do odwiedzenia strony "Ziemia, woda, nawóz i narzędzia", która ostatnio została wzbogacona o nowe pozycje. Być może znajdziecie tam dla siebie cenne uwagi lub informacje, które pomogą w hodowaniu Waszej roślinki :)


Zabiegi (4.08 - 9.08)

  • Podlewanie 5.08 około 100 ml wody.
  • Nawożenie 7.08 około 10 ml nawozu rozcieńczonego w 100 ml wody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...