środa, 10 września 2014

Podpórka dla pędu kwiatowego oncidium

storczyk oncidium
To już prawie miesiąc od kiedy storczyk oncidium zaczął wypuszczać swój nowy pęd kwiatowy. Biorąc pod uwagę doświadczenia z phalaenopsisami, kwitnienie powinno rozpocząć się za jakieś dwa lub trzy tygodnie. Tymczasem pojawiły się rozwidlenia, od liczby których zależy czy kwitnienie będzie obfite.

Kwitnienie storczyka oncidium wygląda nieco inaczej niż popularnych phalaenopsisów. Kwiaty są wyraźnie mniejsze, ale pęd kwiatowy podczas wzrostu rozwidla się wielokrotnie. Na każdej gałązce znajduje się po klika kwiatów, co ostatecznie daje efekt - nazwijmy to - żółtej kuli ;) Pędy kwiatowe phalaenopsisów rozwidlają się dużo rzadziej, a kwiaty układające się wzdłuż pędu głównego tworzą przeważnie zakrzywioną linię.


storczyk oncidiumpęd kwiatowy


storczyk oncidiumpęd kwiatowy


Obserwując pęd kwiatowy "Oncidium orchid" mamy aktualnie okazję zobaczyć powstające, pierwsze rozgałęzienia, na których następnie utworzą się pąki kwiatów. Z dwóch powodów już na tym etapie warto pamiętać o zastosowaniu podpórki. Pierwszy, to pokierowanie samym pędem, który bez żadnego wsparcia będzie rósł w stronę światła. W mieszkaniu najintensywniejszym źródłem światła jest przeważnie okno znajdujące się zawsze z tej samej strony rośliny. W efekcie pęd kwiatowy rośnie mocno zakrzywiony i gdy dojdzie do kwitnięcia może być na tyle ciężki, że się złamie. Drugim powodem, dla którego warto podeprzeć go już teraz, jest uniknięcie późniejszego uszkodzenia kwiatów. Jak już wspomniałem wcześniej, pęd kwiatowy oncidium może wypuścić niejedną gałązkę. Umieszczanie wsparcia tuż przed kwitnieniem może skutkować uszkodzeniem delikatnych pąków - szkoda by było... ;)WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...