piątek, 27 lutego 2015

Bimbrownia co2

bimbrownia co2
Bimbrownia co2, to rozwiązanie stosowane bardzo często w akwariach. Do intensywnego wzrostu roślin potrzebny jest dwutlenek węgla, a tego w wodzie akwariowej zwykle jest zbyt mało. Tym razem jednak bimbrownia co2 posłuży do wzbogacenia w dwutlenek węgla powietrza, znajdującego się w terrarium...

Mech w terrarium umieściłem na początku stycznia. Tempo jego wzrostu nie jest tak szybkie jak bym sobie tego życzył, ale mchu systematycznie przybywa. Wysoka wilgotność, a także doświetlanie sprawiają, że warunki do jego rozwoju są dobre. Pomyślałem jednak, że mogą być jeszcze lepsze i dlatego do terrarium podłączyłem popularną w akwarystyce bimbrownię co2.


bimbrownia co2bimbrownia co2


bimbrownia co2bimbrownia co2


Podobnie jak pozostałe rośliny zielone, mchy również potrzebują do rozwoju dwutlenku węgla, a zamknięta przestrzeń niewielkiego terrarium pozwala mieć nadzieję, że zastosowanie bimbrowni co2 podniesie stężenie dwutlenku węgla wewnątrz zbiornika. Nie jestem do końca przekonany, że to przyspieszy wzrost mchu, ale z pewnością mu nie zaszkodzi.


Wykonanie bimbrowni co2 w przypadku terrarium w niczym nie różni się od tego co należy wykonać dla zastosowań akwarystycznych, dlatego jeżeli interesuje Cię zastosowanie tego rozwiązania w celu nawożenia roślin akwariowych, również możesz skorzystać z przedstawionych poniżej wskazówek.


Do wykonania bimbrowni co2 będą potrzebne:

  • dwa szczelne zbiorniki (najczęściej plastikowe butelki)
  • zawór przeciwzwrotny
  • silikonowe wężyki (używane w akwarystyce do napowietrzania)
  • woda, świeże drożdże i cukier
  • czasami stosuje się sodę w celu spowolnienia reakcji, która dla zastosowań w akwarium następuje zbyt szybko


Montaż całości jest bardzo prosty. W korku pierwszej z butelek wiercimy (lub wykorzystujemy już gotowy) otwór i przeciskamy przez niego koniec silikonowego wężyka. Wężyk nie powinien być wciśnięty zbyt głęboko. Nie chcemy aby był zanurzony w zaczynie... Drugi koniec wężyka przeciskamy przez korek drugiej butelki i tym razem odmierzamy taką długość wężyka aby jego koniec znajdował się tuż przy dnie butelki. Docelowo w tej butelce będzie się znajdowała woda służąca jako filtr dla wyłapania ewentualnych zanieczyszczeń przedostających się wraz z gazem z butelki z zaczynem. W korku butelki zawierającej wodę musimy wywiercić drugi otwór, przez który wyprowadzimy wężyk doprowadzający co2 do docelowego zbiornika, czyli terrarium lub akwarium. Ostatnim elementem jest wstawienie zaworu przeciwzwrotnego pomiędzy butelką filtrującą a akwarium, co zabezpiecza nas przed ewentaualnym zalaniem podłogi w przypadku rozszczelnienia całej konstrukcji. Dla zastosowań w terrarium, to zabezpieczenie nie jest konieczne.


bimbrownia co2bimbrownia co2


bimbrownia co2bimbrownia co2


Najważniejszym krokiem przy budowaniu bimbrowni co2 jest precyzyjne wykonanie otworów w korkach butelek. Konstrukcja musi być szczelna. W tym celu można oczywiście użyć silikonu akwarystycznego, ale jeżeli otwory będą precyzyjnie wywiercone, a ich średnica będzie odrobinę mniejsza od średnicy przeciskanych przez nie silikonowych wężyków, dodatkowe uszczelnianie nie będzie konieczne. Jak widać na załączonych zdjęciach moja bimbrownia co2 silikonowych uszczelnień nie posiada.


bimbrownia co2bimbrownia co2


bimbrownia co2


Gdy bimbrownia jest już gotowa, pozostaje przygotowanie zaczynu. Przepis jest prosty jak budowa przysłowiowego cepa. Diabeł jak zwykle tkwi jednak w szczegółach i tak jest również tym razem. Do przygotowania zaczynu potrzebne będą świeże drożdże, cukier i woda. Ilość składników będzie różna w zależności od wielkości zastosowanych w bimbrowni butelek. Ja na butelkę o pojemności 400 ml zużywam około 30 g drożdży, 150 g cukru i 200 ml wody. Jednak to nie proporcje pomiędzy składnikami są najważniejsze, a samo przygotowanie zaczynu. Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest temperatura wody. Powinna być letnia. W zimnej wszystkie składniki będą się dużo dłużej rozpuszczały, a zbyt ciepła zaszkodzi drożdżom. Druga i chyba najważniejsza sprawa to mieszanie wszystkich składników. Zaczyn powinien być mieszany tak długo, aż nie zostanie w nim ani jedna grudka cukru bądź drożdży. Płyn powinien być jednorodny w całej swojej objętości i dopiero taki powinno się przelać do butelki. Następnie całość szczelnie zakręcamy i wsuwamy wężyk do docelowego zbiornika. W przypadku terrarium to już wszystko, ale jeżeli bimbrownia co2 ma być zastosowania w akwarium, musisz jeszcze wyposażyć się w dyfuzor ułatwiający rozpuszczanie dwutlenku węgla w wodzie. To już jednak temat na jeden z następnych postów...WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...