wtorek, 3 lutego 2015

Dzbanek dzbanecznika już otwarty

nepenthes
Około miesiąca zajęło małemu dzbanecznikowi (Dzbanecznik Nepenthes talangensis x Bill Bailey) wytworzenie nowego dzbanka. Gdy już zacząłem się niecierpliwić i zastanawiać kiedy do otwarcia dzbanka dojdzie, ten po kryjomu się rozkapslował... Następnym razem spróbuję uchwycić na zdjęciach moment otwarcia, a tymczasem możesz przyjrzeć się gotowej pułapce.

Przyznam, że obchodzę się z tym pierwszym dzbankiem jak kura z jajkiem. Wydaje się, że wypadało by dzbanecznika czymś nakarmić, ale nie chciałbym biedaka zatruć... Zobaczymy - teoretycznie sam powinien sobie coś złowić. W końcu dla owadów wygląda chyba zachęcająco.


dzbaneczniknepenthes


dzbanecznik


nepenthesdzbanecznik


nepenthesdzbanecznik


nepenthesdzbanecznik


nepenthes


dzbaneczniknepenthes


dzbaneczniknepenthes


Jak widać na zdjęciach, w drodze jest już drugi dzbanek. Stąd z eksperymentami z rodzaju karmienia zaczekam aż nie będzie to ryzyko w stylu wszystko albo nic ;)

Dzbankowanie, czyli co zrobić by dzbanecznik tworzył dzbanki

W poniższym zestawieniu znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc w skłonieniu Twojego dzbanecznika do wytworzenia nowych dzbanków. A tak naprawdę, sprowadza się to jak zwykle, do zapewnienia roślinie optymalnych warunków rozwoju:

  • dzbaneczniki to epifity, dlatego trzeba zapewnić im luźne, dobrze przepuszczalne podłoże,
  • nie zaszkodzi podniesiona wilgotność powietrza (ja swojemu dzbanecznikowi utrzymuję wilgotność w granicach 60%),
  • w nocy warto dzbanecznikowi zapewnić temperaturę o kilka stopni niższą niż w dzień,
  • bardzo wskazane częste podlewanie niewielkimi ilościami wody demineralizowanej, ale tak by doniczka w wodzie nigdy nie stała,
  • no i światło; dużo światła - szczególnie w sezonie zimowym konieczne jest doświetlenie rośliny



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz