poniedziałek, 11 maja 2015

Fikus, światło i korzenie powietrzne

korzenie powietrzne
Nie tylko wysokiej wilgotności powietrza, ale również bardzo dużej ilości światła potrzebuje fikus benjamina do wypuszczenia nowych korzeni powietrznych. Warunki są teraz zatem idealne, co widać po "Ficusie natasha bonsai korzenie powietrzne".

Nowe korzenie powietrzne pojawiły się ostatnio praktycznie w każdej części rośliny. Nie tylko w dolnej części pnia, ale również na większych konarach. Co więcej odbiły również korzenie, które pojawiły się na roślinie już jakiś czas temu, ale nie zdążyły dorosnąć do powierzchni ziemi i ze względu na przejściowe niekorzystne warunki poprzysychały. O takim zagrożeniu dla nowych korzeni powietrznych już wspominałem, jednak wydawało mi się, że taki przyschnięty korzeń jest już stracony. Teraz okazało się, że niekoniecznie i w szczególnie sprzyjających warunkach wzrost może być kontynuowany. Korzeń zyskuje przy tym ciekawą, nieregularną budowę.


fikus bonsaikorzenie powietrzne


fikus bonsaikorzenie powietrzne


fikus bonsaikorzenie powietrzne


fikus bonsai


Jak widać na zdjęciach, korzenie rosną teraz we wszystkich możliwych kierunkach - nawet do góry. Próby skierowania ich ku dołowi nie miały by jednak najmniejszego sensu. Delikatne końce korzeni bardzo łatwo jest uszkodzić, a z czasem grawitacja i tak zrobi swoje. Ostatecznie wszystkie korzenie, które po drodze nie uschną, spotkają się w ziemi pod drzewkiem bonsai. Im będzie ich więcej tym lepszy końcowy efekt. W naturze duże fikusy mogą opierać się na dziesiątkach, a nawet setkach korzeni powietrznych. Taki widok robi naprawdę duże wrażenie - przynajmniej u nas, gdzie w środowisku naturalnym nie możemy ich podziwiać na co dzień :)WIĘCEJ O:

9 komentarzy:

 1. Hm.. Mój Fikus niestety nie wypuszcza tak pięknie korzeni powietrznych. Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Jestem pewien, że i Twój fikus ma potencjał do wypuszczania korzeni powietrznych. Wszystko zależy od warunków jakie się mu zapewni. Wysoka wilgotność powietrza to podstawa, ale musi też mieć sporo światła. Powodzenia :)

   Usuń
 2. Witam. Ja zrobiłem to w prosty sposób: wstawiłe całość do przezroczystego worka na tyle dużego żeby gałezie miały miejsce na rozrost. Wyszło fajnie. Niestety pojawił się problem w postaci toztoczy które było ciężko wymeldować. A one idą do ciepła i wilgoci... Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie każdy sposób na podniesienie wilgotności sprawdzi się przy korzeniach powietrznych fikusa :)

   Usuń
 3. Jaką masz wilgotność w tym terrarium i w jaki sposób ją utrzymujesz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wilgotność waha się w granicach 60 - 80% w zależności od czasu, który upłynął od ostatniego zraszania. Do zraszania używam automatycznego systemu, który sam zbudowałem w oparciu o pompkę do spryskiwacza szyb w samochodzie (do kupienia w każdym sklepie motoryzacyjnym). Opis całego systemu zamieściłem tutaj:

   http://fikusbenjamina.blogspot.com/p/sk.html#asz

   Usuń
  2. Do utrzymania odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza w terrarium można również wykorzystać nawilżacz ultradźwiękowy. Niebawem umieszczę na blogu post z opisem takiego sposobu nawadniania.

   Usuń
  3. Dzięki za odpowiedź! A co z temperaturą w okresie zimowym ? Ile powinna wynosić? Czy dogrzewasz jakoś wnętrze ? Rozumiem, że im więcej tym lepiej i np. latem temp. 35 stopni to normalność ?

   Usuń
  4. W okresie zimowym terrarium zawsze trzymam w domu, a co za tym idzie dogrzewanie nie jest konieczne. Generalnie fikusy lubią ciepło i temperatura ich otoczenia nie powinna spadać poniżej 10 stopni. Górnej granicy nie ma, ale 40 stopni raczej nie powinno się przekraczać - przy zbyt wysokiej temperaturze latem trzeba zadbać o bardziej zacienione miejsce.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...