wtorek, 1 marca 2016

Oświetlenie w akwarium (prawie) zawsze jest za słabe...

oświetlenie w akwarium
Oświetlenie w akwarium to temat rzeka. Zwykle jest za słabe (do wzrostu roślin), ale nie każde światło przyniesie w akwarium pożądany efekt. Światło słoneczne spowoduje przede wszystkim rozrost glonów, którego raczej wolisz uniknąć. Tylko to sztuczne oświetlenie, o odpowiednim widmie, przyczyni się do wzrostu roślin. Co zatem zrobić, by sztucznego światła było w akwarium jak najwięcej?

Najprostsza odpowiedź, to zainwestować w nowe lub dodatkowe źródła światła. Słowo klucz w tym wypadku, to "inwestycja". Zwykle chcielibyśmy osiągnąć pożądany efekt bez angażowania zbyt dużych środków, a niestety nowe oświetlenie do akwarium trochę kosztuje. Popracujmy zatem nad tym, co już mamy. Najważniejszą i w zasadzie jedyną rzeczą jaką możesz zrobić, to zastosowanie możliwie najlepiej dobranych odbłyśników. Jeżeli jeszcze ich nie masz, to również będzie to inwestycja, jednak nieporównywalnie mniejsza od wymiany całego oświetlenia.


oświetlenie w akwariumoświetlenie w akwarium


oświetlenie w akwariumoświetlenie w akwarium


Załóżmy jednak, że odbłyśniki w Twoim akwarium już są. Tak było u mnie i cały czas zastanawiałem się co jeszcze mogę poprawić bez angażowania zbyt dużych środków. Odpowiedź przyszła pewnego razu, gdy przypomniałem sobie, że przecież powierzchnia wody odbija znaczną część padającego na nią światła. Na to, w którą stronę światło zostanie odbite nie masz większego wpływu. Możesz jednak spowodować, że jego część powróci do wnętrza akwarium. W tym celu, oprócz odbłyśników bezpośrednio na oświetleniu, musisz zadbać o jak największą powierzchnię odbijającą światło na całej wewnętrznej powierzchni pokrywy akwarium. Najlepiej do osiągnięcia tego celu nadaje się samoprzylepna lustrzana folia. Dostępna na popularnych serwisach aukcyjnych za kilka do kilkunastu złotych, pozwala na obklejenie lustrzaną powłoką znacznej części wewnętrznej powierzchni pokrywy.


oświetlenie w akwariumoświetlenie w akwarium


oświetlenie w akwariumoświetlenie w akwarium


oświetlenie w akwarium


Folię możesz przycinać na dowolne fragmenty o przeróżnych kształtach dopasowanych do pokrywy akwarium. Dzięki temu nawet w przypadku pokryw o wielu wygięciach, posiadających stosunkowo niewielkie, odseparowane przestrzenie, możliwe jest pokrycie większości ich wewnętrznej powierzchni odblaskowym materiałem. Każdy taki fragment wpływa na zwiększenie ilości odbitego światła. I chociaż efekt końcowy nie będzie porażający (szczególnie w przypadku gdy na oświetleniu znajdowały się już odbłyśniki), to z pewnością będzie mieć pozytywny wpływ na kondycję roślin znajdujących się w akwarium.WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...