poniedziałek, 10 lutego 2014

Fikus na przedwiośniu

fikus benjamina
O przedwiośniu za oknem ciężko mówić. Mamy co prawda całkiem przyjemne temperatury i sporo słońca, ale podejrzewam, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Nieco inaczej sytuacja wygląda w mieszkaniu. Fikus wyraźnie odczuł wydłużanie się dnia i przyspieszył rozwijanie liści, nie tylko tych wierzchołkowych :)

Wraz z nadejściem późnej jesieni i coraz bardziej ubogiego w światło dnia zmniejszało się również tempo wzrostu fikusa. Jak wiecie, aby przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku postanowiłem, że będę roślinę doświetlał. Był to jednak dla mnie eksperyment. Nigdy bowiem wcześniej nie stosowałem takiego zabiegu, a co za tym idzie, nie wiedziałem ile i jakiego światła będę albo raczej fikus będzie potrzebował :) Wygląda jednak na to, że szybko doszliśmy do porozumienia i pożądany zimą efekt wzrostu został osiągnięty. Dlaczego o tym piszę? Chcę dzisiaj zwrócić uwagę na charakterystyczną zmianę, która wynika właśnie z ilości światła dostarczanego roślinie. Przez cały okres bardzo krótkich dni, kiedy sztuczne oświetlenie stanowiło duży procent całkowitej energii dostarczonej drzewku, przyrosty mogliśmy obserwować tylko w części wierzchołkowej. Nie żebym się tym martwił - wszak o szybki wzrost mi chodzi - jednak był to efekt dosyć charakterystyczny jeżeli porównamy go z tym jak fikus rósł latem i ile bocznych gałązek trzeba było przycinać.


fikus liście


Otóż dzisiaj moją uwagę zwróciły właśnie budzące się do życia boczne gałązki. Wszystko wskazuje na to, że dzień wydłużył się już na tyle, by i te części rośliny, do których sztucznego światła nie docierało zbyt wiele, również zaczęły przyrastać. Z tego względu piszę o "fikusowym przedwiośniu" - być może i Wasze fikusy budzą się już powoli do życia po zimowym letargu :)


stożek wzrostu


Na ostatnim zdjęciu wracam jeszcze do wierzchołka... Olbrzymimi krokami zbliżają się pierwsze urodziny fikusa, a na zdjęciu widać, że drzewko cały czas pracuje nad swoją wysokością :) Możemy być mile zaskoczeni osiągniętym po pierwszym roku efektem :)


Zabiegi (31.01 - 10.02)

  • Doświetlanie 31.01 około 6 h.
  • Doświetlanie 02.02 około 6 h.
  • Doświetlanie 03.02 około 6 h.
  • Nawożenie 03.02 około 15 ml nawozu rozcieńczonego w 100 ml wody.
  • Doświetlanie 05.02 około 3 h.
  • Doświetlanie 08.02 około 5 h.
  • Nawożenie 08.02 około 30 ml nawozu rozcieńczonego w 120 ml wody.
  • 26.01 Mycie/obfite zraszanie.
  • Doświetlanie 09.02 około 7 h.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...