sobota, 22 lutego 2014

Keramzyt czyli zdrowe korzenie

keramzyt
Ostatnim razem pisałem o tym, że proste rzeczy potrafią się czasami okazać bardzo skomplikowane. Nie jest to oczywiście reguła, ale z prostymi rzeczami, które się do niej nie stosują jest inny problem. Często są tak oczywiste, że najzwyczajniej w świecie o nich zapominamy. Tak jest często z drenażem w doniczce, który łatwo wykonać przy użyciu keramzytu.

Zatem o czym w kontekście naszych domowych roślin warto pamiętać? Z pewnością o podlewaniu..., ale nie o tym będzie dzisiaj, chociaż nie zdziwił bym się gdyby była to podstawowa czynność, o której zdarza nam się zapomnieć. Okazuje się jednak, że czasami opiekujemy się naszymi kwiatami zbyt intensywnie, co najczęściej przejawia się ich przelewaniem... Wtedy z pomocą przychodzi nam keramzyt. Warto pamiętać o nim właśnie teraz, kiedy wielkimi krokami zbliża się wiosna i wiele osób wyruszy do sklepów ogrodowych. Przeważnie podczas takich zakupów skupiamy się na wyborze roślin i doniczek. Czasami staramy się dobrać odpowiednią ziemię. Potem łączymy wszystko w całość i oczekujemy "kokosów" ;) Tymczasem roślina, która nie ma zapewnionego dostępu powietrza do jej korzeni, po pewnym czasie zamiast zachwycać nas swoim wyglądem, zaczyna straszyć.


keramzyt


Powodem takiego stanu rzeczy mogą być gnijące korzenie. Szczelnie opakowane w plastik lub glinkę z niewielką dziurką, często jeszcze w dodatkowej osłonce (bo przecież tak jest ładniej) kiszą się albo raczej duszą zamiast spełniać swoją podstawową rolę jaką jest odżywianie rośliny. Dodanie drenażu np. z keramzytu na spód doniczki pozwala uniknąć takiej sytuacji lub przynajmniej zmniejsza prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Dostające się do naczynia przez wspomniany wcześniej niewielki otwór powietrze, dzięki keramzytowi rozprowadzane jest po większej powierzchni i pozwala korzeniom oddychać. Należy jednak przy tym pamiętać aby w podstawce pod doniczką nie pozostawiać stojącej wody. Żaden drenaż w doniczce nie pomoże jeżeli otwór będzie zalany przez wodę. Tu jednak ponownie możemy wspomóc się... keramzytem :) Gdy wysypiemy go również na podstawkę i na nim postawimy doniczkę z rośliną, woda wydostająca się z doniczki wypłynie pomiędzy kamyki, otwór nie będzie zalany (korzenie oddychają), a dodatkowo mokry keramzyt z podstawki będzie intensywnie parował, zwiększając wilgotność wokół liści rośliny. Same zalety jeżeli chodzi o nasze przesuszone mieszkania :) Gdyby mój opis był nie do końca jasny poniżej zamieściłem niewielki schemat - podobno jeden obrazek może przekazać więcej niż tysiąc słów...


drenaż w doniczce


Pamiętajmy zatem będąc w dziale ogrodowym, że ziemia i doniczka, to tylko podstawowe minimum pozwalające przeżyć roślinom w naszych domach. Jeżeli chcemy sprawić im chociaż odrobinę komfortu, z pewnością będą wdzięczne za worek keramzytu. Jeden wystarczy spokojnie na wykonanie drenażu w większej ilości doniczek ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...