czwartek, 24 lipca 2014

Świerk biały i kolorowe kwiaty, czyli rośliny balkonowe

rośliny balkonowe
Dzisiaj pokażę Ci kilka propozycji umieszczenia roślin na balkonie. Warto o tym pomyśleć, szczególnie w sytuacji, kiedy na co dzień brakuje Ci czasu choćby na przysłowiowy spacer po parku. Zielone akcenty na balkonie pomogą się wyciszyć i odpocząć, a przy tym wyróżnią zewnętrzną część mieszkania pośród często szarych i zaniedbanych balkonów sąsiadów.

Podobnie jak w domowej hodowli, również rośliny na balkon możemy wybierać z bardzo szerokiej oferty centrów ogrodniczych, giełdy kwiatowej, czy nawet zwykłych kwiaciarni. Czasami, latem warto także rozważyć wystawienie na balkon naszych podopiecznych trzymanych w domu. Na przykład fikusy doskonale znoszą zewnętrzne warunki, a w burzową pogodę kiedy wilgotność powietrza wzrasta, będą wręcz zachwycone. Musimy jedynie zabezpieczyć je przed zbyt silnym wiatrem i pamiętać, że gdy temperatura nocą zacznie spadać poniżej 10 stopni celsjusza, czas najwyższy zabrać je z powrotem do domu.


świerk białyświerk biały


świerk biały


Jeżeli zależy nam na roślinach, które mogą pozostać na zewnątrz przez cały rok, warto zastanowić się nad niewielkimi, wolno rosnącymi iglakami. Na zdjęciach możesz zobaczyć srebrnego jałowca (niestety nie znam dokładnej nazwy gatunku) i niewielki Świerk Biały (Picea conica "Rainbow's End"). Ten ostatni zaprezentowany został tuż po zakupie, kiedy znajduje się jeszcze w przejściowym pojemniku i już po przesadzeniu do docelowej doniczki. W ten sposób chciałem Ci pokazać jak za stosunkowo niewielką cenę (całość wraz z kosztem rośliny nie przekroczyła kwoty 50 zł) można uzyskać doskonały efekt dekoracyjny.


jałowiecświerk biały


świerk białyświerk biały


W aranżacji balkonu szczególną uwagę warto zwrócić na detale takie jak wysypanie grysu na powierzchni podłoża. Taki zabieg podkreśla piękno rośliny i przyciąga wzrok. Przy tym ma także funkcje praktyczne jak chociażby ograniczenie odparowywania wilgoci z powierzchni ziemi. Możesz go także stosować zamiennie z keramzytem jako drenaż na dnie doniczki. Istotnym elementem dla końcowego efektu (w dłuższej perspektywie) będzie również rodzaj zastosowanego podłoża. Iglaki mają szczególne upodobania w tym względzie i należy pamiętać, że w naturalnym środowisku rosną w glebie kwaśnej, choć akurat opisywany gatunek Świerka Białego powinien tolerować również wyższe ph podłoża.


rośliny balkonowe


rośliny balkonowebalkonowe rośliny


Od wielu lat jednym z najczęściej stosowanych komponentów w aranżacji przestrzeni balkonowej są również (a może przede wszystkim...) kwiaty kwitnące. W dzisiejszym zestawieniu możesz zobaczyć dwa gatunki - niecierpka i petunię (surfinię). Pierwszy z wymienionych gatunków świetnie prezentuje się zarówno w uprawie pojedynczej jak i skrzynkowej, gdzie sadzimy obok siebie kilka roślin. Na załączonych fotografiach niecierpek samotnie ozdabia powierzchnię niewielkiego stolika. Jednak taki niewielki zielony akcent jest w tym miejscu w zupełności wystarczający, szczególnie jeżeli chcemy, aby powierzchnia stołu służyła nam jeszcze do innych celów, niż tylko podstawa dla kwiatów... ;) Niecierpek jest szczególnie wrażliwy na przesuszenie, dlatego w okresie upałów, a także w sytuacji gdy roślina rośnie w miejscu mocno nasłonecznionym konieczne jest częste podlewanie. Jeżeli będziesz o tym pamiętać, z pewnością odwdzięczy Ci się nie tylko pięknymi kwiatami, ale również liśćmi o głębokiej ciemnej zieleni.


rośliny balkonowesurfinia


Drugim wspomnianym dzisiaj kwitnącym gatunkiem jest petunia, której jedną z odmian jest surfinia. Obfite kwitnienie i intensywne kolory sprawiają, że roślina ta jest jedną z częściej stosowanych w aranżacji nie tylko balkonów, ale także wielu miejsc publicznych - ogródków restauracyjnych i miejskich kwietników. W hodowli petunii zwróć uwagę przede wszystkim na regularne podlewanie, intensywne nawożenie i dobrze nasłonecznione stanowisko. Istotne jest również sprawdzenie czy skrzynki, w których sadzimy kwiaty, mają otwory odpływowe. Duża część dostępnych w sklepach pojemników otworów nie posiada i w takiej sytuacji należy wykonać je samemu, pamiętając jednocześnie o zakupieniu podstawek. Kapiąca ze skrzynek woda, to nic przyjemnego ani dla nas ani dla sąsiadów...


rośliny balkonowesurfinia


W zasadzie w przypadku wszystkich kwiatów warto pamiętać o usuwaniu z roślin zwiędniętych kwiatów i suchych liści. Ma to pozytywny wpływ na wygląd roślin nie tylko pod względem usuwania nieestetycznych elementów. Niektóre gatunki jak na przykład opisywana surfinia odwdzięczy się nam obfitszym kwitnieniem, co z pewnością będzie miało korzystny wpływ na ogólny odbiór aranżowanej przestrzeni balkonowej, a tym samym na nasze samopoczucie :)WIĘCEJ O:

1 komentarz:

  1. Bardzo ładnie i ciekawie napisane Bardzo przyjemnie się czyta uważam,że styl jest SUPER Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...