poniedziałek, 21 lipca 2014

Storczyk oncidium

storczyk oncidium
Ostatni raz do storczyka oncidium zaglądaliśmy ponad miesiąc temu. Na początku czerwca roślina rozpoczęła wypuszczanie nowej pseudobulwy i dzisiaj możemy już obserwować jak pojawiają się na niej zupełnie nowe liście. Wewnątrz doniczki również dużo się dzieje. Bryła korzeniowa zagęszcza się coraz bardziej, a korzenie coraz śmielej i częściej opanowują również przestrzeń powietrzną wokół storczyka.

Tylko pytanie - czy doczekamy się w tym sezonie kwitnienia rośliny? - nadal pozostaje otwarte. Wszystko wskazuje na to, że powinno się udać, bo odbudowa zarówno naziemnych jak i podziemnych struktur rośliny idzie ekspresowo. Na załączonych zdjęciach możesz porównać jak duży jest przyrost storczyka w porównaniu ze stanem z początku czerwca.


storczyk oncidiumstorczyk oncidium


storczyk oncidiumstorczyk oncidium


O tym, że storczyka do kwitnienia powinno skłonić ograniczenie podlewania i zapewnienie sporej (rzędu 10 stopni celsjusza) różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą pisałem już wcześniej. W tej chwili muszę się jednak jeszcze wstrzymać z takimi zabiegami. Roślina nadal intensywnie rośnie i ograniczanie w tym momencie podlewania raczej jej nie pomoże. Potrzeba jeszcze trochę czasu aż wspomniana pseudobulwa wykształci się do samego końca. Wtedy pomyślimy o kwitnieniu :)WIĘCEJ O:

4 komentarze:

 1. Zazdroszczę tak pięknych korzeni u oncidium. Mój co prawda kwitnie, ale korzenie są w opłakanym stanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam wykonanie dodatkowych otworów w doniczce. Ułatwiony przepływ powietrza do korzeni i przesuszenie podłoża pomiędzy podlewaniami czynią cuda w przypadku storczyków :)

   Usuń
  2. Właśnie zrobiłam to jakiś czas temu za Twoją radą, ale roślina jest tak wymęczona, że chyba nie pozostaje mi nic innego jak ją przesadzić.

   Usuń
  3. W takim wypadku lepiej nie zwlekać. Przesadzenie można wykonać do tej samej doniczki. Najważniejsze aby wymienić większą część podłoża i zniszczone, gnijące korzenie. A także upewnić się po przesadzeniu, że od spodu naczynia jest dobry dostęp powietrza. Jak widać po opisywanym przeze mnie storczyku, przez dwa - trzy miesiące roślina powinna się odbudować.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...