poniedziałek, 13 października 2014

Koniec, środek i początek kwitnienia storczyków

oncidium orchid
Tak najprościej można opisać stan kwitnienia moich trzech storczyków. W tym sezonie stopniowo dozują atrakcje związane z wypuszczaniem kwiatów, ale muszę przyznać, że potrafią przy tym budować napięcie... Najlepsze bowiem dopiero przed nami :)

Oncidium orchid

Ten storczyk budowę swojego pędu kwiatowego rozpoczął już w sierpniu i teraz znajduje się w szczytowej fazie kwitnienia. Stąd określiłem ją mianem "końcowej". Wszystkie pąki już się rozwinęły i na razie nic nie zapowiada pojawienia się następnych. Nadszedł moment na "podliczenie" storczyka. Kilkanaście, a dokładniej 16 sztuk żółtych kwiatów, to żadna rewelacja. Jednak od czegoś trzeba zacząć, a to jest pierwsze kwitnienie tej rośliny, do którego udało mi się doprowadzić.


storczyk oncidiumstorczyk oncidium

Phalaenopsis orchid biały

Ten storczyk rzeźbi swój nowy kwiatowy pęd od kilkunastu dni. Doskonała kondycja rośliny, nowe liście i korzenie powietrzne wypuszczone już po zabiegu przesadzania, pozwalają spodziewać się większej liczby kwiatów niż w zeszłym sezonie. Do rozwinięcia się pierwszego pąka mamy jeszcze chwilę czasu, ale tym razem "Phalaenopsis orhid biały" znacznie wyprzedził swojego młodszego brata i zakwitnie pierwszy. Stąd uogólniając dosyć mocno, można powiedzieć, że znajduje się w środkowej fazie kwitnięcia ;)


storczyk falenopsisfalenopsis pęd kwiatowy

Phalaenopsis orchid wybarwiany

W tym przypadku sytuacja jest najmniej rozwinięta. Jednak ze względu na podejmowane próby wybarwiania, obserwowanie tej rośliny budzi chyba największe emocje :) Dzisiaj możesz zobaczyć jak storczyk wypuszcza całkiem nowy pęd kwiatowy. Na samym początku można pomylić go z podobnie wyglądającym korzeniem powietrznym. W tej chwili jestem już jednak pewny, że to nie korzeń, który w przeciwieństwie do pędu kwiatowego jest zawsze gładki. Jak widać na zdjęciach, dla tego storczyka to naprawdę początek, ale niecierpliwych uspokajam - każdego dnia pęd będzie przyrastał od około 0,5 do nawet 1 cm w ciągu doby, a proces wybarwiania zamierzam zacząć na długo przed pojawieniem się pierwszych pąków. Więcej szczegółów na temat planów i techniki przeprowadzenia samego procesu zdradzę już w najbliższym poście dotyczącym tej rośliny. Uprzedzam jednak, że uczę się na własnych błędach, więc jeżeli wzorujesz się na moich opisach, warto w tym przypadku poczekać na efekt końcowy...


phalaenopsis storczykpęd kwiatowy storczyka


phalaenopsis storczyk
WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...