piątek, 12 czerwca 2015

Storczykowe eldorado - kwiaty oncidium, liście phalaenopsis

storczyk phalaenopsis
Półtora miesiąca temu pokazywałem przyrosty wszystkich swoich storczyków. W planie miałem przesadzanie oncidium, ale storczyk zaskoczył mnie wypuszczeniem pędu kwiatowego i z przesadzaniem muszę się wstrzymać.  Phalaenopsisy natomiast kontynuują wzrost i każdy wypuszcza kolejnego nowego liścia.

Nowe pseudobulwy storczyka oncidium wypełniły doniczkę i zaczyna w niej brakować miejsca. Jednak z przesadzaniem rośliny będę musiał zaczekać i to dobrych kilka tygodni. Niespodziewanie bowiem najnowsza pseudobulwa postanowiła zakwitnąć. Ostatnie kwitnienie tego storczyka nie było jakieś szczególnie obfite, dlatego teraz mam apetyt na więcej ;) Szczególnie, że phalaenopsisy zakończyły definitywnie swój sezon kwitnienia i na następne kwiaty będę musiał zaczekać do późnej jesieni...


storczyk phalaenopsisstorczyk phalaenopsis


storczyk phalaenopsis


storczyk oncidium pęd kwiatowystorczyk oncidium


pęd kwiatowy storczykastorczyk oncidium


nowy liść stroczyka


storczyk phalaenopsisnowy liść stroczyka


Moje storczyki jednak nigdy nie próżnują i jak nie kwitną, to wypuszczają nowe liście - i to hurtowo. Poprzednie jeszcze nie skończyły rosnąć, a kolejne już się pojawiły. Mam nadzieję, że wyniknie z tego coś więcej niż tylko przyrost masy... A szanse są spore. Na pozostałym po ostatnim kwitnieniu pędzie większego z phalaenopsisów mogą pojawić się keiki.WIĘCEJ O:

6 komentarzy:

 1. U mnie też szaleją :) Szczególnie jak w pomieszczeniu jest odpowiednia wilgotność :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda. Warto jednak pamiętać o obfitym zraszaniu od czasu do czasu. Dzięki temu łatwiej utrzymać liście w czystości. Duże liście storczyków mają tendencję do gromadzenia kurzu... :)

   Usuń
 2. Witam :)
  Mam pytanie, czy bardzo ciemnozielone liście u storczyków mogą oznaczać zbyt mało światła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tak być, że ciemnozielony kolor liści wynika ze zbyt małej ilości światła. Jeżeli roślina jest prawidłowo pielęgnowana (przede wszystkim podlewana) i nie kwitnie, warto rozważyć jej przestawienie w jaśniejsze miejsce.

   Usuń
 3. Dziękuję za odpowiedź. Storczyki ładnie kwitną, ale ich liście nie są tak intensywnie zielone jak na powyższych zdjęciach, tylko właśnie ciemnozielone. Spróbuję przestawić je do innego okna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli storczyki kwitną, to nie trzeba ich przestawiać. Ciemnozielony kolor liści może być także cechą posiadanej odmiany storczyka i nie musi być efektem zbyt małej ilości światła. Dlatego wspomniałem o kwitnieniu. Jeżeli rośliny kwitną, to ich przestawienie w jaśniejsze miejsce nie jest konieczne.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...