poniedziałek, 17 października 2016

Storczyk dendrobium

dendrobium nobile
Posiadaczem storczyka dendrobium stajesz się zwykle w chwili, gdy storczyk kwitnie na całego. Od góry do dołu obsypany jest kwiatami i zachwyca swoim wyglądem. Jednak po kilku tygodniach kwiaty zaczynają opadać, aż w końcu roślina staje się zielonolistnym badylem. Co zatem zrobić by storczyk dendrobium zakwitł ponownie?

No cóż, nie ma co ukrywać, że nie stanie się to zbyt szybko. Każde kwitnienie jest dla rośliny sporym wysiłkiem i po tym okresie konieczny jest odpoczynek. Jak długi on będzie, to trudno przewidzieć. Są storczyki, które kwitną tylko raz do roku (ale zwykle kwitnienie trwa wtedy kilka miesięcy), a są takie które zakwitają kilka razy w roku, ale i tak pomiędzy poszczególnymi kwitnieniami potrzebują przynajmniej dwumiesięcznej przerwy. Do której grupy roślin należy Twój storczyk dendrobium, tego Ci nie powiem. Przekonasz się o tym z obserwacji, a po roku będziesz mieć już pewność... Brzmi to trochę zniechęcająco, ale czas w którym storczyk nie kwitnie nie musi być czasem straconym :) Warto wtedy zadbać o swoje dendrobium nobile, tak by kwiatów przy następnym kwitnieniu było równie dużo albo nawet więcej niż ostatnim razem.


storczyk dendrobiumdendrobium nobile


storczyk dendrobium


Przede wszystkim zwróć uwagę na podłoże w jakim rośnie Twój storczyk. Dendrobium nobile, podobnie jak phalaenopsis jest epifitem. Oznacza to, że pomiędzy podlewaniami jego korzenie wymagają przesuszenia, a to z kolei oznacza, że podłoże w jakim się znajduje powinno być dobrze przepuszczalne. Doskonale sprawdzają się tu podłoża na bazie kory, dostępne w większości działów ogrodowych wielkopowierzchniowych sklepów. Gdy Twój storczyk przekwitnie i zrzuci wszystkie kwiaty możesz rozważyć przesadzenie go do takiego podłoża - doniczka może pozostać ta sama, ale warto zwrócić uwagę czy część korzeni nie gnije i nie wymaga usunięcia. O szczegółach możesz dowiedzieć się z posta na temat przesadzania storczyka.


dendrobium nobilestorczyk dendrobium


dendrobium nobile


Samo przesuszenie korzeni jest szczególnie istotne właśnie w trakcie spoczynku, kiedy roślina nie kwitnie. W tym czasie warto podlewanie ograniczyć (nawet do dwóch razy w miesiącu), a także zadbać o to, by storczyk przebywał w nieco chłodniejszym miejscu z temperaturami rzędu kilkunastu stopni Celsjusza. Na zdrowie dendrobium nobile ma również wpływ woda jakiej używasz do podlewania. Najlepsza jest ta miękka (np. deszczówka), ale gdy nie masz do niej dostępu i dysponujesz tylko kranówką, nie zapomnij przygotować zapasu wody w otwartym naczyniu przynajmniej 24h przed podlewaniem. Dzięki temu chlor zdąży ulecieć do atmosfery, a ewentualne zanieczyszczenia opadną na dno naczynia - z tego względu nigdy nie wykorzystuj wody do "ostatniej kropli". Resztkę wody lepiej wylać, a naczynie wypłukać przed kolejnym napełnieniem. Jeżeli dendrobium nobile jest Twoim pierwszym storczykiem polecam zapoznać się z treścią posta na temat podlewania storczyków. Podlewanie jest bowiem kluczowym zabiegiem w hodowli tych roślin - niewłaściwe przeprowadzane prawie zawsze doprowadzi do utraty storczyka.


storczyk dendrobium


Z istotnych kwestii pozostaje jeszcze zapotrzebowanie na światło. Dendrobium nobile, to storczyk, który światła potrzebuje sporo i powinien stać w miejscu widnym, a nawet częściowo nasłonecznionym. Dobrym rozwiązaniem jest firanka rozpraszająca promienie słońca. Oczywiście nie zawsze możesz zapewnić roślinie warunki idealne, ale warto wiedzieć co dendrobium nobile lubi. Jeżeli zatem będziesz mieć wybór, lepiej wybrać miejsce jaśniejsze.


dendrobium nobile


A na koniec dzisiejeszego posta, jeszcze raz to co było w nim najważniejsze - zadbaj o korzenie swojego storczyka. Zadbaj by miały dostęp do powietrza, a podlewanie przeprowadzaj dopiero gdy podłoże wyschnie. Bowiem nawet jeżeli pozostałe warunki nie będą idealne, to posiadając zdrowe korzenie, roślina przyzwyczai się do nich. Dzięki tym prostym zabiegom Twój storczyk dendrobium z pewnością prędzej czy później ponownie zakwitnie.WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...