piątek, 27 czerwca 2014

Fikus benjamina - makrofotografia

makrofotografia
Ostatnie doświadczenia związane z robieniem zdjęć makro nasunęły mi pomysł uchwycenia w skali makro fikusa benjamina. Opisywane na blogu rośliny staram się przedstawiać pod każdym możliwym kątem, a więc warto przyjrzeć się im również z bliska :) Często okazuje się bowiem, że zwracanie uwagi na szczegóły, zupełnie zmienia nasz punkt widzenia otaczającej rzeczywistości.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, warto popatrzeć na drzewko z nieco dalszej perspektywy. Bowiem w temacie tytułowej rośliny, od chwili przesadzenia do nowej doniczki, dzieje się bardzo dużo. Dopiero co informowałem o eksplozji nowych liści i konieczności ich przycięcia, a fikus już powypuszczał kolejne liście. Zarówno wierzchołek jak i boczne gałązki przyrastają z prędkością światła i już niebawem trzeba będzie pomyśleć o następnym cięciu. Taka wzmożona aktywność rośliny oczywiście bardzo mnie cieszy i pozwala mieć realne nadzieje na rozpoczęcie budowania korony już na wiosnę przyszłego roku.


ficus benjamina


Tymczasem przejdźmy od ogółów do szczegółów :) Na kolejnym ujęciu możesz zobaczyć jak wygląda struktura liścia fikusa benjamina. Widać wyraźnie pierzasty układ wiązek przewodzących rozchodzących się po całym liściu. Zdjęcie niestety nie jest ostre na całej powierzchni, ale uzyskanie dużej głębi ostrości w zdjęciach makro nie jest rzeczą prostą...


makrofotografia


Nie mniej ciekawe jest zbliżenie dopiero co rozchylającego się stożka wzrostu, z którego rozwinie się nowy liść. To ujęcie przedstawiłem z dwoma zupełnie odmiennymi sposobami oświetlenia. Warto zwrócić uwagę jak na ciemniejszej fotografii padające pod kątem światło uwidacznia biegnące przez środek liścia zagłębienie. Na jaśniejszym zdjęciu jest ono bardziej "wypłaszczone", ale za to widać szczegóły samego rozwijającego się stożka wzrostu.


stożek wzrostustożek wzrostu


Ostatnie dwa ujęcia zostały zrobione już następnego dnia przy świetle dziennym. Widać wyraźny postęp jaki wykonał rozwijający się liść, który mnie osobiście przypomina wysuwający się język ptaka, wyposażonego przez naturę w długi dziób. Mógłby być bocian, tylko kolor nie do końca się zgadza ;) Może Ty masz jakieś inne skojarzenia :)


stożek wzrostustożek wzrostu


Zabiegi (14.06 - 27.06)

  • Podlewanie 16.06 około 120 ml wody.
  • Podlewanie 18.06 około 200 ml wody.
  • Nawożenie 20.06 około 1 ml nawozu rozcieńczonego w 200 ml wody.
  • Nawożenie 23.06 około 1 ml nawozu rozcieńczonego w 200 ml wody.
  • Nawożenie 25.06 około 1 ml nawozu rozcieńczonego w 200 ml wody.
  • Nawożenie 27.06 około 1 ml nawozu rozcieńczonego w 180 ml wody.


WIĘCEJ O:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...