piątek, 29 sierpnia 2014

Rosiczka - dokarmianie i kwitnienie

rosiczka
W ostatnim poście dotyczącym "Rosiczki przylądkowej - Drosera capensis" opisywałem pierwszą próbę dokarmienia rośliny. Na pierwszy rzut oka wszystko się udało, ale na drugi już nie do końca... Okazało się, że znacznie przesadziłem z rozmiarem owada, który w warunkach podwyższonej wilgotności zaczął pleśnieć. Musiałem interweniować.

środa, 27 sierpnia 2014

Półtora roku, dwunasty pomiar i trzynaste przycinanie fikusa

fikus benjamina
Nadszedł czas na kolejne podsumowanie postępów głównej rośliny bloga, czyli "Ficus exotica drzewko". W połowie sierpnia fikus skończył 1,5 roku. Jest już całkiem okazałą rośliną - na tyle okazałą, że w przyszłym roku planuję rozpoczęcie kształtowania korony. Tymczasem konieczne było kolejne przycięcie bocznych gałązek.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Oncidium - pęd kwiatowy

oncidium
Połączenie wyjazdów wakacyjnych i hodowli roślin w domu niesie ze sobą dwa zagrożenia. Pierwsze, to prozaiczne podlewanie. Gdy nas nie ma, trzeba zadbać o to, by kwiaty podlane zostały przez kogoś lub coś innego. Drugie, to brak możliwości zahibernowania roślin... Gdy wyjeżdżamy, one nadal robią co im się podoba - na przykład zaczynają kwitnąć.

czwartek, 21 sierpnia 2014

Karmienie rosiczki

karmienie rosiczki
Tydzień po umieszczeniu rosiczki w małym terrarium na jej listkach pojawiły się kropelki płynu, którego roślina używa do wabienia i chwytania owadów. Uznałem to za oznakę jej dobrego samopoczucia i postanowiłem sprawdzić jak to jest z tymi owadami. Okoliczności były sprzyjające, bo w okolicach terrarium znalazłem odpowiednich rozmiarów, świeżą, padniętą muchę...

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Makrofotografia - osa

makrofotografia
Po zbadaniu języka pszczoły przyszedł czas na spojrzenie w oczy osy. Na niektórych zdjęciach makro osa sama patrzy sobie w oczy, a my przy okazji możemy przyjrzeć się innym częściom jej ciała, jak odnóża czy odwłok. Głowa w skali makro wydaje mi się jednak bezdyskusyjnie najciekawsza...

wtorek, 12 sierpnia 2014

Przycinanie "Ficusa exotica bonsai" i korzenie powietrzne

przycinanie bonsai
Od dwóch miesięcy "Ficus exotica bonsai" pracuje nad wypuszczaniem korzeni powietrznych. Nie wyrosło ich tyle ile bym chciał dla osiągnięcia końcowego efektu, ale jak pokazuje obserwacja "Ficusa natasha bonsai korzenie powietrzne" fikusy wypuszczają ograniczoną ilość korzeni w sezonie. Drzewko tego lata i tak ładnie zgęstniało, nie tylko pod kątem korzeni powietrznych, ale także samej korony. Stąd dzisiaj także trochę o przycinaniu bonsai.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Rosiczka przylądkowa - Drosera capensis

rosiczka przylądkowa
W tym roku postanowiłem rozszerzyć listę roślin obecnych na blogu na stałe, czyli takich, które (w miarę) regularnie opisuję w postach i których rozwój możesz na bieżąco śledzić. Ostatnio dołączył "Ficus natasha podwójny pień", a dzisiaj prezentuję pierwszą przedstawicielkę roślin owadożernych. Jest nią Rosiczka przylądkowa - Drosera capensis. Pierwszą, bo szeregi drapieżnych, łakomych na mięsko z owada roślin, zasili jeszcze Muchołówka - Dionaea, a w dalszej przyszłości być może również jakiś dzbanecznik.

wtorek, 5 sierpnia 2014

Burza w Warszawie - 04.08.2014

piorun
Burza w Warszawie to ostatnio rzadkość. W całej Polsce burze występują latem niemal każdego dnia, a nad stolicą próżno ich szukać. Podobno to na skutek nagrzania mas betonu, które oddając ciepło powodują, że chmury burzowe omijają miasto. Czy to prawda - nie wiem. Wczoraj jednak burza rozświetliła niebo nad Warszawą i chociaż wyładowań nie było zbyt dużo, a do większości z nich doszło między chmurami, to jednak udało się niektóre sfotografować.

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Fikus benjamina z podwójnym pniem

fikus benjamina
Dzisiaj mam przyjemność zaprezentować nową roślinę na blogu. Jest, to fikus, który został oznaczony etykietą "Ficus natasha podwójny pień". Jak powyższa nazwa wskazuje, celem tego eksperymentu jest wyhodowanie drzewka o podwójnym pniu. Jednak w odróżnieniu od fikusów przeznaczonych do zabiegu zrośnięcia pni, tym razem mamy do czynienia z pojedynczą rośliną.

piątek, 1 sierpnia 2014

Makrofotografia - pszczoła

makrofotografia
Polska, pracowita, pożyteczna pszczoła pokazała mi język... Szczerze mówiąc nie wiedziałem nawet, że pszczoła ma język. Na niektórych zdjęciach makro okazuje się, że ma i to nawet całkiem długi...